Opublikowany przez: Kasia P. 2014-04-04 10:12:02
Familie.pl: O komórkach macierzystych wiele się ostatnio mówi. Czym są komórki macierzyste?
Paweł Biały: Komórki macierzyste to komórki niewyspecjalizowane, niedojrzałe w swoim kształcie dzięki czemu wykazują zdolności do przekształcania się w inne komórki naszego organizmu. Budują cały organizm człowieka: tkankę nerwową, mięśniową, łączną, krew. Są obecne w organizmie człowieka przez całe życie, ale ich liczba i potencjał z wiekiem stale maleje.
Familie.pl: Bankowanie krwi pępowinowej jest bezpieczne? Czy wszyscy mogą się zdecydować na ich zabezpieczenie?
Paweł Biały: Bankowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczna, dla Mamy i dziecka. Na ich pozyskanie może się zdecydować każdy i każdy powinien. Bezwzględnym przeciwskazaniem do bankowania komórek jest zakażenie wirusem HIV lub kiły u Mamy lub choroba wymagająca leczenia podczas ciąży w sposób szkodliwy dla płodu i jego krwi pępowinowej.
Familie.pl: Po co inwestować w komórki macierzyste? Na ile ta metoda jest skuteczna?
Paweł Biały: Komórki macierzyste są szeroko stosowane w 3 obszarach terapeutycznych, m.in.: hematologii, onkologii czy medycynie regeneracyjnej – łącznie to ponad 70 jednostek chorobowych, z roku na rok przybywa wskazań, w których możemy je z powodzeniem stosować. Sama terapia komórkami macierzystymi to uznana w środowisku medycznym metoda, jedna ze skuteczniejszych terapii, którą możemy wykorzystać w przypadku zachorowania.
Familie.pl: Z jakim kosztem powinni się liczyć rodzice?
Paweł Biały: Koszt całego procesu jest rozłożony na kilka płatności: opłatę wstępną wynoszącą 680zł płatną przed porodem, następnie opłatę podstawową najwyższą w całym procesie, płatną po porodzie w wysokości 1690zł i następnie opłatę abonamentową już od 267zł za rok przechowywania. Jednak często mamy różnego rodzaju promocje i możliwości rozłożenia płatności na raty, więc zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej.
Familie.pl: Czy z krwi pępowinowej noworodka mogą korzystać też inni członkowie rodziny?
Paweł Biały: Tak oczywiście, poza dzieckiem od którego zostały pobrane komórki macierzyste, z jego materiału może skorzystać jego rodzeństwo (tu są największe szanse), dalej rodzice, dalsza rodzina – jednak tu szanse są już mniejsze, jednak większe niż w przypadku komórek z innych źródeł.
Familie.pl: Jak często rodzice decydują się na pobranie komórek macierzystych u Państwa?
Paweł Biały: Jesteśmy największym bankiem komórek macierzystych w Polsce. Z z roku na rok przybywa rodziców, którzy nam zaufali , wynika to ze wzrostu świadomości samych rodziców, do tej pory zaufało nam ponad 32tys. rodzin. W Polsce szacuje się, że ze wszystkich rodzących krew pępowinową swojego dziecka zabezpiecza ok 2-3% rodzących - to w dalszym ciągu jest ilość niższa niż średnia europejska. Dlatego staramy się dotrzeć do jak największej ilości rodziców z informacjami nt. komórek macierzystych, aby każdy mógł podjąć świadomą decyzję przed narodzinami swojego potomstwa odnośnie pobrania krwi pępowinowej.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na nasze warsztaty dla kobiet w ciąży, gdzie będziecie mogły zapytać o wszystko Pana Pawła osobiście! Nasz Ekspert chętnie odpowie na Wasze pytania.
Za konsultacje merytoryczne dziękujemy Panu:
Pawłowi Biały
Ekspert z Polskiego Banku Komórek Macierzystych
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.