Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-12 10:07:05
Autor zdjęcia/źródło: Mat. partnera artykułu
Podstawowym elementem kominka, nazywanym także jego sercem jest wkład. Warto pamiętać, że wkład z płaszczem wodnym jest urządzeniem, od którego zależy efektywność całego systemu grzewczego, dlatego nie powinniśmy na nim oszczędzać. Wkład powinien być funkcjonalny i trwały dzięki najlepszej jakości materiałom. Ma to przełożenie nie tylko na energooszczędność, czyli zużycie drewna, ale także na bezpieczeństwo czy czystość szyby. Większość wodnych wkładów kominkowych zbudowana jest ze stali, co świadczy o ich dużej trwałości i wytrzymałości.
Kominek z płaszczem wodnym przypomina typowy zamknięty wkład kominkowy, lecz działa jak kocioł centralnego ogrzewania. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym funkcjonują na podobnej zasadzie jak kocioł zasilany paliwem stałym. Wyposażono je w wymiennik ciepła, który pozwala spalinom ogrzać wodę, a ona zasila instalację centralnego ogrzewania. Jednocześnie ogrzewanie kominkowe dostarcza ciepłej wody użytkowej. Nieprawidłowa konstrukcja może sprawić, że efektywność ogrzewania będzie znacznie niższa, ponadto może spowodować niekorzystne procesy, m.in. zagotowanie wody, wzrost ciśnienia i uszkodzenie instalacji.
Nowoczesne wkłady z płaszczem wodnym EkoProjekt spełniają przepisy antysmogowe albo zostały przystosowane do rekuperacji. Kominek z płaszczem wodnym jest droższą wersją niż system ogrzewania kominkowego typu DGP rozprowadzający ciepłe powietrze. Jednak jednocześnie jest znacznie bardziej uniwersalnym i docelowo jest zdecydowanie bardziej efektywny. Może stanowić dodatkowe źródło ciepła w okresach przejściowych – wczesną wiosną i późną jesienią.
Montaż kominka z płaszczem wodnym odbywa się zgodnie z zasadami dotyczącymi zwykłych wkładów kominkowych. Kluczowym zadaniem jest podłączenie go do przewodu kominowego o odpowiednim przekroju dostosowanym do wkładu. Musi jednak spełniać kilka warunków: przekrój nie może być mniejszy niż 14 x 14 cm, średnica musi mieć co najmniej 15 cm., a minimalna wysokość komina musi wynosić 4 m. Komin powinien być szczelny i odporny na wilgoć, działanie kwasu oraz wysoką temperaturę. Jeśli znajduje się w ścianie zewnętrznej lub na zewnątrz domu, trzeba go dodatkowo ocieplić. Należy także pamiętać o doprowadzeniu powietrza do spalania – za pomocą specjalnego kanału o przekroju nie mniejszym niż 200 cm2. Kolejnym niezbędnym elementem jest przepustnica, która zapobiega wychładzaniu domu dzięki zamknięciu dopływu powietrza w czasie, gdy kominek nie pracuje. Pomieszczeniu z kominkiem wymaga instalacji kratki wentylacyjnej wywiewnej umożliwiającej odprowadzenie dymu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.