Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-03-30 08:54:31
Budowa kominka kaflowego
Piece kaflowe zbudowane są z trzech zasadniczych części. Pierwszą z nich jest obudowa wykonana z kafli. Są one wyrobem ceramicznym, który może zostać wykończony na różne sposoby, w zakresie koloru, stopnia połysku czy też elementów ozdobnych. Najbardziej popularna obudowa jest wykończona na połysk w kolorze kremowym lub białym. Drugim z podstawowych elementów kominka kaflowego jest wkład kominkowy. Jest to źródło ciepła w piecu. Wkład może być odlewany lub spawany, a najczęściej stosowanymi tworzywami przy ich produkcji są żeliwo i stal. Nie należy także zapominać o elementach konstrukcji nośnej wkładu – tylnej ścianie i pokrywie górnej kominka, które zwieńczają jego konstrukcję.
Czym charakteryzuje się kominek w kaflu?
Kominki kaflowe są rodzajem palenisk stałocieplnych z ręcznym załadunkiem paliwa i zamykanymi drzwiczkami. Charakteryzuje je kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest obudowa wykonana z kafli, którą wyróżnia wysoką zdolność akumulacji ciepła, co pozwala na oszczędność używanego paliwa. Bezsprzecznie istotną kwestią jest również fakt, że piece kaflowe to w chwili obecnej jedne z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Pozwalają one również, na zachowanie równej temperatury otoczenia, bez krótkotrwałych efektów przegrzania czy też wychładzania. Kolejną z istotnych kwestii jest konserwacja obudowy kaflowej. Jak wskazują doświadczenia użytkowników, obudowany tego typu, nie przysparzają kłopotów w zakresie ich czyszczenia i konserwacji. Specyfika funkcjonowania kominków kaflowych powoduje, że są one najczęściej wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu. Swoją popularność zawdzięczają głównie bardzo efektownej prezentacji oraz możliwości kontaktu z „żywym ogniem”. Oba te czynniki przyczyniają się do budowania wyjątkowej atmosfery pomieszczenia.
Wybór najlepszego kominka kaflowego – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Istotną kwestią jest tworzywo z jakiego wykonane są elementy wkładu kominkowego. Najbardziej pożądane to stal oraz żeliwo. Kwestia tworzywa odnosi się także do drzwiczek pieca. Najlepiej żeby zostały wykonane z ceramiki żaroodpornej wytrzymującej temperaturę ok. 800 stopni Celsjusza. Warto zapytać sprzedawcę, czy komora spalania jest wyłożona specjalnym materiałem akumulującym dodatkowo ciepło. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć temperaturę spalania, a co za tym idzie wpływa pozytywnie na parametry pieca.
Po zasięgnięciu podstawowych informacji dotyczących konstrukcji oraz tworzywa z jakiego wykonany jest kominek w kaflu, należy w odpowiedni sposób dostosować moc grzewczą urządzenia. W tym celu przeanalizować musimy aspekty dotyczące pomieszczenia na którego temperaturę będzie oddziaływać nasz piec, a także funkcje urządzenia, tj. czy będzie ono podstawowym źródłem ciepła w miejscu jego lokacji, czy też źródłem dodatkowym. Innymi atrybutami, o które powinniśmy zapytać producenta, to sprawność cieplna, emisja dwutlenku węgla, czy też emisję pyłków. Elementem ułatwiającym użytkowanie pieca jest bezsprzecznie także popielnik. Fachowa obsługa powinna przedstawić nam także wszystkie podstawowe informacje na temat sposobu wytwarzania elementów pieca, np. jego korpusu.
Jeżeli z zainteresowaniem prześledzimy specyfikację techniczną kominka oraz weźmiemy pod uwagę wspomniane powyżej kwestie, nie powinniśmy mieć większych problemów z zakupem odpowiedniego urządzenia. Obecnie funkcjonuje na rynku wielu producentów oferujących bardzo szeroki zakres usług w zakresie pieców, kominków i innych urządzeń grzewczych. Jednym z najpoważniejszych rynkowych „graczy” w tym zakresie są Kratki. Większość producentów w sposób czytelny przedstawia podstawowe informacje w zakresie, zarówno czysto technicznego funkcjonowania kominków kaflowych, jak i wyglądu czy okresu gwarancji.
Patrycja Sobolewska 2016.03.31 18:47
piekny!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.