Opublikowany przez: Monika C. 2019-05-31 10:44:57
Autor zdjęcia/źródło: ubezpieczenie na wakacje @Image by analogicus from Pixabay
Z jednej strony mamy świadomość, że każde dziecko kiedyś dorasta i powinniśmy umożliwić mu samodzielny rozwój i zdobywanie doświadczeń. Z drugiej – dopadają nas różnego typu wątpliwości i zmartwienia dotyczące bezpieczeństwa naszej pociechy podczas takiej wyprawy. Oczyma wyobraźni widzimy najczarniejsze scenariusze: wypadek na trasie wycieczki w góry, zaostrzenie astmy podczas wizyty w dużym mieście, a w najgorszym wypadku złamanie ręki czy nogi. Jeszcze gorsze scenariusze dopadają nas, kiedy dziecko wyjeżdża za granicę. W obcym kraju, z niekoniecznie najlepszą znajomością języków obcych, jest dodatkowo narażone na różnego typu przeciwności losu.
Oczywiście pomimo największych starań nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić dziecko przed różnego typu niebezpieczeństwami. To, co możemy jednak zrobić to wykupić mu odpowiednie ubezpieczenie podróży, które zapewni maksymalną ochronę na wypadek zachorowania, czy wypadku, ale też różnego typu usługi pomocowe w różnych sytuacjach życiowych podczas pobytu za granicą. Warto wiedzieć, co może zapewniać taka polisa podróżna.
Samodzielny wyjazd w gronie rówieśników to wyzwanie dla dojrzałości dziecka, które najczęściej poddawane jest różnego typu wpływom i naciskom otoczenia, co często prowadzi do nieodpowiedzialnych zachowań. Wyczynowa jazda na nartach, ściganie się na rowerach, by zabłysnąć przed dziewczyną, ale też np. sportowa presja ze strony wychowawców podczas treningu może prowadzić do różnego typu wypadków, czy nagłego zachorowania. Leczenie w tego typu sytuacjach zapewnia właśnie ubezpieczenie turystyczne, a dokładniej ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Oczywiście w ramach Unii Europejskiej posiadając kartę EKUZ możemy korzystać z państwowych placówek medycznych za granicą, jednak nie jest tajemnicą, że prywatne usługi medyczne, które zapewnia ubezpieczenie turystyczne, są o wiele lepszej jakości. Posiadając ubezpieczenie turystyczne możemy liczyć na pokrycie kosztów związanych zarówno z leczeniem przez lekarzy prywatnych, w ambulatoriach, a także w szpitalach. Koszty, jakie może generować tego typu leczenie, mogą być wysokie i obejmować nie tylko wydatki na leki, ale też środki opatrunkowe, transportu między placówkami medycznymi specjalistycznymi samochodami, czy helikopterem.
Szczególnie dla rodziców, którzy stawiają na aktywny wypoczynek dziecka, bardzo ważne jest ubezpieczenie kosztów ratownictwa. Często oferowane jest, jako odrębne ubezpieczenie, ale też jak np. w przypadku Grupy Europa razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia i transportu. Polisa ta ma na celu pokrycie kosztów akcji ratowniczej, a także kosztów poszukiwań w celu ratowania życia i zdrowia, czy też udzielenia pomocy lekarskiej na miejscu wypadku. Wystarczy przypomnieć sobie niedawną akcję poszukiwawczą dzieci uwięzionych w jaskini, by wyobrazić sobie poziom kosztów tego typu przedsięwzięć. Inne akcje ratownicze na morzu, jeziorach, czy też osób, które zaginęły w górach również kosztują majątek. Bez odpowiedniej polisy koszty takiej akcji będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni, co bez przesady może doprowadzić nas do bankructwa lub zadłużenia na całe życie.
Niestety może zdarzyć się i tak, że nasze dziecko przez nieopatrzność wyrządzi komuś szkodę lub krzywdę. Kiedy jesteśmy w pobliżu, możemy w miarę możliwości, wpływać na działania i decyzje naszej pociechy. Jednak kontrola ta kończy się w momencie, gdy zamkną się drzwi do autokaru, czy pociągu, którym nasz syn czy córka odjedzie na obóz lub kolonie. I tu mogą niestety zacząć się problemy: zniszczenie wyposażenia ośrodka wypoczynkowego, pensjonatu, czy hotelu, spowodowanie rozstroju zdrowia osoby trzeciej, o które nietrudno przy uprawianiu sportów, czy po prostu uszkodzenie sprzętu fotograficznego innego dziecka – te i inne sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, mogą rodzić odpowiedzialność za spowodowanie szkody. Rozwiązaniem tego problemu jest ubezpieczenie turystyczne OC, zapewni poszkodowanemu odpowiednie zadośćuczynienie, a my nie będziemy musieli zawracać sobie głowy tym, co nasza pociecha właśnie wymyśliła.
Zarówno zanim nasze dziecko wyjedzie na obóz, ale też w trakcie jego pobytu za granicą mogą przytrafić mu się różne sytuacje, z powodu których będzie musiało zrezygnować z obozu, czy kolonii. Nagłe poważne zachorowanie, kradzież dokumentów, wypadek, czy inne wypadki losowe mogą przytrafić się każdemu i być powodem do odwołania wyjazdu. Niestety koszty najczęściej już ponieśliśmy i w rezultacie tracimy wydane pieniądze, a nasza pociecha spędza ferie, czy wakacje w domu. Posiadając ubezpieczenie wakacyjne, obejmujące ubezpieczenie kosztów rezygnacji, będziemy mogli uzyskać zwrot kosztów podróży dziecka w razie jego odwołania lub przerwania. To bardzo wygodna opcja dla rodziców, dzięki której mogą sfinansować wakacje dla dziecka w innym terminie.
Powyższy katalog oczywiście nie wyczerpuje zakresu ubezpieczenia turystycznego, które możemy wykupić dla dziecka, ale wyszczególnia jego najważniejsze punkty. Za bezpieczeństwo naszego dziecka zwykle odpowiada też organizator wyjazdu i jego opiekun, a poza tym my również najczęściej jesteśmy dostępni pod telefonem. Istnieją jednak sytuacje, w których ani my, ani pozostali nie będą w stanie pomóc. Gdy potrzebna dziecku pomoc przekroczy nasze możliwości finansowe i organizacyjne, polisa turystyczna będzie bezcenna.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.