Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-04-27 21:39:47
Autor zdjęcia/źródło: Canva
Pierwsza kolka u niemowlaka może wywołać u rodziców panikę. Nic dziennego, bo nagły i silny płacz dziecka to dla opiekunów sygnał, że dzieje się coś złego. Co robić, kiedy niemowlak ma kolkę? Zebraliśmy dla Was rady doświadczonych mam.
Kolka u niemowlaka występuje nagle i objawia się trudnym do ukojenia płaczem. Według kryteriów medycznych o kolce możemy mówić, gdy niemowlęta dotknięte tym problemem płaczą co najmniej 3 godziny dziennie, przez co najmniej 3 dni w tygodniu, w ciągu co najmniej 3 miesięcy (tzw. Reguła Wessela). Kolka niemowlęca zwykle pojawia się około 2 tygodnia życia i ustępuje samoistnie około 3-4 miesiąca życia. Występowanie kolki nie zaburza prawidłowego rozwoju małego człowieka.
Przyczyna kolki niemowlęcej nie jest do końca jasna. Popularne jest twierdzenie, że ta przypadłość wiąże się z niedojrzałym jeszcze układem trawienia (jelitami). Kolka ma bardzo charakterystyczne objawy – dziecko w trakcie napadu kolki:
Kolki potrafią się pojawiać cyklicznie – czyli na przykład w godzinach popołudniowych lub wieczornych.
Pierwsze objawy kolki warto skonsultować z pediatrą, aby nie pomylić jej z jakąś chorobą niemowlęcą. Jeśli lekarz potwierdzi, że nasze dziecko ma typową kolkę – nie ma wyboru. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i postarać się złagodzić przykre dla maluszka objawy.
Na wizycie lekarskiej warto zapytać lekarza o środki, które można podawać tak małemu dziecku. Być może pomogą leki rozkurczowe, albo pomagające przy nadmiernych wzdęciach? Dobrze też pomyśleć o dodatkowym probiotyku, ale tę decyzję również powinien zatwierdzić pediatra.
Doświadczeni rodzice twierdzą, że pomaga noszenie na rękach i bujanie niemowlaka. Zresztą w trakcie napadu kolki dziecko płacze tak rozpaczliwie, że naturalnym odruchem jest chwycenie go w ramiona i próby ukojenia tej przykrej dolegliwości.
Mamy polecają ten sposób, gdy w wyniku kolki w jelitach gromadzi się nadmiar gazów. Na czym on polega? Na „wietrzeniu” końcowego odcinka jelita (odbytu). Brzmi groźnie, jednak sposób na kolkę jest bardzo prosty. Najpierw należy w aptece nabyć rurki rektalne dla niemowlaków (każdy aptekarz wie, o co chodzi). Następnie już w domu, kładziemy maluszka na plecach, przyginamy nieco nóżki do brzuszka i bardzo delikatnie (i KONIECZNIE płytko) umieszczamy końcówkę rurki rektalnej w odbycie. Charakterystyczny dźwięk wypuszczanego powietrza poinformuje nas o sukcesie akcji. Zestaw z apteki ma dołączoną instrukcję obsługi – zapoznajmy się z nim przed zastosowaniem.
Kolejnym sprawdzonym przez mamy sposobem walki z kolką niemowlęcą są ćwiczenia i masaż brzuszka. Zarówno ćwiczenia jak i masaż należy wykonywać delikatnie. Mały brzuszek można delikatnie masować w koło, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (od prawej do lewej), albo z góry w dół. Ćwiczenia na kolkę niemowlęcą polegają głównie na przyciąganiu zgiętych nóżek dziecka do brzuszka i lekkim ich „dopychaniu”. Takie ćwiczenie można powtórzyć kilkakrotnie, i tylko wtedy, jeśli dziecko dobrze na nie reaguje i nie stresują go dodatkowo.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Kornelia222 2020.09.21 14:23
Nam pediatra polecił polskie kropelki - esputicon. Podawałam je maluszkowi, bo domowe sposoby nie pomagały, a tutaj od razu efekt. Nie chciałabym juz za nic w świece drugi raz przez to przechodzić ale teraz wiedziałabym, że nie warto męczyć maluszka i lepiej od razu podać krople i pomóc dziecku.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.