Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2023-08-01 15:23:21
Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu
Żeliwny kociołek to bardzo głęboki garnek z dopasowaną pokrywką dokręcaną śrubami. Zastosowanie żeliwa – stopu węgla z żelazem – sprawia, że kociołki żeliwne myśliwskie są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Bez obaw możesz ustawić takie naczynie wprost na ogniu lub zawiesić je na specjalnym trójnogu. Mechanizm działania kociołków żeliwnych jest podobny do szybkowarów – wewnątrz tych naczyń panuje podwyższone ciśnienie, a potrawy gotują się we własnych sokach. Dodatkowo budowa kociołka sprawia, że temperatura jest rozprowadzona równomiernie, a dania pozostają ciepłe na dłużej. To najlepszy sposób na przyrządzanie ciepłego jedzenia w terenie – szczególnie jeśli chcesz gotować dla większej grupy osób. Z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem, ponieważ w kociołkach przyrządza się przede wszystkim dania proste, jednogarnkowe, z dostępnych w każdym sklepie składników. W internecie znajdziesz wiele inspiracji i szczegółowych przepisów.
Zastanawiasz się, co można przyrządzać w kociołku ustawionym na ognisku? Odpowiedź jest prosta: niemal wszystko! Kluczową kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie spodu w taki sposób, by potrawy nie przypalały się podczas długotrwałego gotowania. Można to zrobić na przykład za pomocą plastrów słoniny i boczku lub liści kapusty – szczegółowe wskazówki znajdziesz w przepisach pisanych z myślą o kociołkach stawianych w ogniu. Klasyką, która sprawdzi się na każdej imprezie, jest oczywiście gulasz, który możesz przyrządzić z różnych składników. Na imprezę myśliwską najlepszym wyborem będzie oczywiście dziczyzna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzić aromatyczny gulasz na bazie warzyw i strączków.
Kociołki żeliwne możemy podzielić na naczynia z surowego żeliwa oraz te pokryte specjalną emalią. Klasyczny kociołek z żeliwa długo utrzymuje temperaturę i pozwala na szybsze gotowanie, jednak musi być odpowiednio zaimpregnowany oraz czyszczony bez detergentów. Kociołki emaliowane o wiele łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ można je myć za pomocą popularnych środków czyszczących. Emalia zapobiega także przywieraniu potraw do dna. Takie kociołki są jednak droższe od tradycyjnych, a przy gotowaniu należy zwracać uwagę na to, by nie uszkodzić warstwy emalii. Który wariant wybrać? Ty decydujesz – oba mają swoje zalety oraz wady, choć jedno pozostaje bez zmian. W każdym kociołku przyrządzisz wyśmienite potrawy!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.