Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2018-02-27 16:36:05
Autor zdjęcia/źródło: Kobiety nie chcą pracować, Pexels
Efektów pozytwnych świadczenia 500 plus jest prawdopodobnie tyle samo co negatywnych. Nikt nie może zaprzeczyć - program pomógł wielu ubogim rodzinom. Dopiero pisałyśmy o spadku liczby urodzeń w Polsce, gdyż magia programu 500 plus przestała działać, jeśli rzeczywiście możliwość otrzymania świadczenia kiedykolwiek powodowała większą chęć do posiadania dzieci wśród Polaków.
Statystyki są bezlitosne i łatwo z nich wyczytać kolejne negatywne skutki wprowadzenia programu. Aktywność zawodowa kobiet między 25 -34 rokiem życia jest najniższa od prawie 20 lat. (według danych GUS wynosi 74%). Jednak nie te liczby są najgorsze. W rodzinach posiadających tylko jedno dziecko i otrzymujących 500 plus często zdarza się, że żadne z rodziców nie pracuje lub pracuje tylko jedno, a drugie wcale o znalezienie pracy się nie stara. Aktywność zawodowa w tych rodzinach to tylko 69 %.
Dofinansowanie ze strony państwa na tyle rozleniwia Polaków, że wielu nawet nie zadaje sobie trudu, aby pracy poszukać. Po odliczeniu kosztów dojazdu do pracy, wyżywienia w miejscu pracy, nakładów na ubrania dostosowane do wykonywanej pracy okazuje się, że tysiącom pracowników nie opłaca się podejmować jakiejkolwiek pracy za najniższą pensję krajową. Jeśli jedno z rodziców pracuje, to zupełnie nie ma sensu praca drugiego z nich. Najczęściej to panie zostają w domu.
Na skutki takiej sytuacji nie trzeba będzie zbyt długo czekać. Przede wszystkim po długiej przerwie rodzice, w większości kobiety, chcący w przyszłości pracować będą mieć ogromny problem z powrotem do zawodu. Dzieci w końcu kiedyś dorosną, świadczenie 500 plus przestanie obowiązywać i rodzice zostaną bez możliwości powrotu do pracy oraz z niską emeryturą.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.