Opublikowany przez: Monika C. 2020-01-13 15:09:07
Autor zdjęcia/źródło: Obraz Madlen Deutschenbaur z Pixabay
To ogromny sukces medycyny. Kobieta, miała przeszczepioną macice od zmarłej dawczyni i zapłodnienie in vitro. Poród odbył się poprzez cesarskie ciecie. Niektórzy porównują to wydarzenie do cudu narodzin, jednak raczej należy to wydarzenie rozpatrywać w kategorii ogromnego postępu, rozwoju nauki i medycyny oraz ogromnego zaangażowania lekarzy.
Kobieta, jako 17 letnia dziewczyna dowiedziała się, ze nie będzie mogła być matką z powodu, niezdiagnozowanego wcześniej, genetycznego zespołu niedorozwoju macicy. Dramatyzmu sytuacji dodawał fakt, że kobieta od dzieciństwa chciała być matką. Teraz szczęście Kobiety i jej męża nie zna granic!
Jak wspomina Drew Gobrecht - mąż kobiety – by spełnić marzenie o rodzicielstwie, mogli rozważać surogatkę lub adopcję, jednak w obu tych sytuacjach Jennifer Gobrecht nie mogłaby być w ciąży. To co początkowo wydawało się niemożliwe, za sprawą lekarzy stało się faktem. Specjaliści pracujący w szpitalu uniwersyteckim w Filadelfii w Pensylwanii, podjęli decyzję o przeszczepieniu kobiecie macicy od zmarłej kobiety, następnie dokonali zapłodnienia in vitro. Jak wyjaśnia dr Kathleen O'Neill, ginekolog-położnik, kierowniczka badań nad przeszczepem macicy: „w zabieg transplantacji macicy zaangażowanych jest wiele osób i zespołów medycznych. Celem jest oczywiście urodzenie przez pacjentkę zdrowego dziecka.” Teraz Benjamin Thomas jest drugim dzieckiem, które urodziło się w ten sposób, tzn. po przeszczepieniu macicy od nieżyjącej dawczyni (pierwszy maluch przyszedł na świat w ten sposób 3 lata temu w Brazylii). Jest też możliwe przeszczepienie macicy od żyjącej kobiety. Pierwsze ( i jak na razie jedyne) na świecie dziecko, które urodziło się w ten sposób przyszło na świat w 2014 roku w Szwecji. Wtedy macicę do przeszczepu oddała swojej znajomej żyjąca kobieta po menopauzie.
Benjamin Thomas – chłopczyk, który niedawno przyszedł na świat w Pensylwanii na szczęście jest zupełnie zdrowy, mimo przyjmowania przez ciężarną matkę leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepionej macicy. Każde narodziny, które były możliwe w wyniku przeszczepienia macicy są absolutnie wyjątkowym wydarzeniem. Problemem jest fakt, że cała procedura jest wyjątkowo droga. Jak dowiadujemy się z relacji TVN24.pl również Polka stara się o refundację takiego zabiegu w kraju, jednak koszt całej procedury to ok. 40 Tys. dolarów!
Według szacunków, na zespól niedorozwoju macicy cierpi 1 na 500 kobiet w wieku rozrodczym, tak więc przeszczepienie macicy byłoby dla nich wielką szansą na posiadanie własnego dziecka.
Żródło: tvn24.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2020.01.14 07:06
Wow! Po prostu niesamowite! To duży postęp w medycynie. Szansa dla wielu kobiet na macierzyństwo.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.