Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-08-22 12:26:28
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Kłujący ból ucha przybiera różne natężenie. W zależności od przyczyny może pojawić się nagle i równie szybko zniknąć (np. na skutek wzrostu ciśnienia na dużej wysokości) lub narastać w ciągu kilku dni (np. w wyniku infekcji bakteryjnej). Kłucie w uchu często bywa przeszywające i trudne do wytrzymania, wpływając na jakość codziennego funkcjonowania.
Ból ucha może być spowodowany zablokowaniem trąbki Eustachiusza – kanału znajdującego się między uchem środkowym a tylną częścią jamy nosowej i gardła. Gdy ta przestrzeń zostanie zablokowana, np. przez czop woskowinowy, przepływ powietrza i płynów w uchu jest utrudniony, co powoduje narastanie ciśnienia oraz kłujący ból ucha.
Częstą przyczyną kłucia w uchu, zwłaszcza u dzieci, jest zapalenie ucha środkowego. Wewnątrz ucha gromadzi się płyn, który zostaje zainfekowany przez wirusy lub bakterie, przenoszone z jamy nosowej bądź gardła. Kłujący ból ucha może również wynikać z zapalenia ucha zewnętrznego, np. na skutek dostania się wody do kanału słuchowego (tzw. ucho pływaka).
Kłucie w uchu może być również wynikiem podrażnienia wnętrza małżowiny usznej, np. przez zadrapanie, zbyt głębokie czyszczenie ucha patyczkiem kosmetycznym lub obecność ciała obcego. Inne możliwe przyczyny bólu ucha to: alergia, zapalenie zatok, ból gardła, infekcja zęba, nagromadzenie woskowiny, pęknięcie błony bębenkowej, gwałtowne zmiany ciśnienia (np. podczas podróży samolotem), zespół stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie stawów szczęki.
W związku z tym, że ból ucha często jest spowodowany przez zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego, kłucie w uchu często występuje wraz z innymi objawami, takimi jak:
Dzieci są podatniejsze na infekcje ucha niż dorośli. Zapaleniu uszu u najmłodszych często towarzyszą takie objawy, jak: rozdrażnienie, nadmierna płaczliwość, utrata apetytu czy wybudzanie ze snu. Mogą wystąpić również objawy ze strony układu pokarmowego, np. biegunka.
Czasem ból uszu jest symptomem choroby zupełnie innego narządu, zwłaszcza zębów. Wówczas oprócz kłucia w uchu może występować ból zębów oraz trudności w przeżuwaniu. U dzieci dolegliwości ze strony uszu mogą również występować podczas stanu zapalnego migdałków.
Jeśli kłujący ból ucha narasta i utrzymuje się dłużej niż 24–48 godzin, należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi dokładne badania, aby znaleźć przyczynę dolegliwości i zastosować odpowiednie leczenie. Specjalista zbada uszy, nos i gardło pacjenta za pomocą otoskopu. Nie należy lekceważyć żadnych objawów, ponieważ nieleczone infekcje ucha mogą doprowadzić nawet do częściowej utraty słuchu. Do lekarza należy zgłosić się niezwłocznie, gdy chore jest małe dziecko oraz występuje gorączka (temperatura ciała powyżej 38°C).
Ból ucha często ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. W wielu przypadkach kłucie w uchu można skutecznie zniwelować, stosując krople do uszu zawierające lidokainę, która ma działanie znieczulające. Jeśli dolegliwości nie mijają w ciągu kilku dni, a lekarz podejrzewa infekcję bakteryjną, konieczne może okazać się zastosowanie antybiotykoterapii.
LIX/11160/07/22
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.