Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-07-31 12:38:34
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa senivpetro na Freepik
Gdy walizka już spakowana, potomek gotowy na nowe przygody i znajomości, a rodzice nadal zestresowani jak to będzie, warto przemyśleć temat kieszonkowego. Pomimo tego, że dziecko ma opłacony pobyt, wyżywienie i atrakcje, może się okazać, że przydadzą mu się jeszcze drobne na własne wydatki.
Przed podjęciem decyzji, ile kieszonkowego dać dziecku na kolonie lub obóz, warto dokładnie poznać harmonogram wyjazdu. Przeanalizujmy, jakie są planowane wycieczki, wyjazdy i wyjścia. W trakcie takich atrakcji dziecko może chcieć sobie kupić pamiątki, gofra albo lody. A jeśli kolonie będą raczej bazować w jednej okolicy, dowiedzmy się, czy na terenie obiektu lub w pobliżu będą sklepiki z pamiątkami, czy obiekty spożywcze. Większość rodziców, kierując się rozsądkiem, deklaruje, że wystarczającą kwotą kieszonkowego na kolonie lub obóz będzie około 150-200 zł na tydzień. To zależy również od potrzeb naszego dziecka, ale także od zasobności porfela i możliwości rodziców.
Pamiętajmy, że warto dziecku dać nawet niewiele pieniędzy, aby nie stało z boku, gdy inne dzieci będą korzystać z płatnych atrakcji.
Tutaj też wszystko zależy – od rodzaju dostępnych obiektów, ale także od dojrzałości naszego dziecka. Kolonie, czy obóz to świetny czas, aby nauczyć się rozsądnie gospodarować własnymi pieniędzmi, dlatego przed wyjazdem porozmawiajmy z dzieckiem. Omówmy kwestię tego, ile pieniędzy dajemy dziecku na kolonie, jak może je rozsądnie wydawać. Możemy kwotę podzielić na mniejsze kwoty dzienne, albo tygodniowe. Dobrym pomysłem będzie też karta płatnicza dla dziecka przedpłacona odpowiednią kwotą – tuta jednak musimy mieć pewność, że w okolicy będzie bankomat, albo że w miejscach, do których będzie udawać się dziecko można płacić kartą.
Warto również zapoznać się z regulaminem kolonii lub obozu, gdyż mogą być tam również wytyczne odnośnie przechowywania pieniędzy, które na przykład należy zdeponować na początku wypoczynku u wychowawcy lub w kolonijnym „banku”.
CZYTAJ TEŻ >> Dziecko płacze na obozie czy koloniach - co robić?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.