Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-06-07 16:52:03
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Kiedyś, gdy na rynku pojawiły się domowe testy ciążowe, od razu stały się bardzo popularne wśród pań. Stało się tak, bowiem w kilka chwil można sprawdzić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, bez udawania się na wizytę do ginekologa. Sięgając jednak po test, ciągle trzeba pamiętać o tym, że ich wiarygodność jest aż – albo tylko – 90-procentowa. Zatem ostatecznie to lekarz powinien potwierdzić, czy rzeczywiście w organizmie kobiety rozwija się nowe życie, czy nie.
Panuje dość powszechny pogląd, że już w kilka godzin po stosunku test ciążowy wykaże, czy doszło do zapłodnienia, czy nie. Niestety tak nie jest, a to wynika z samej zasady działania testu. Ten bowiem pokazuje wyniki w zależności od wykrycia odpowiedniego stężenia hormonu beta-hCG w moczu kobiety. Hormon ten pojawia się po zagnieżdżeniu się zarodka w endometrium, a tego momentu nie należy mylić z datą odbycia stosunku, bo to się dzieje zwykle 8-10 dni późnej.
Zatem kiedy zrobić test ciążowy? Najlepiej sięgnąć po niego 10-14 dni po stosunku. Trzeba jednak też wziąć pod uwagę, że testy są najbardziej wiarygodne w przypadku pań o regularnych, 28-dniowych cyklach, a zatem przewidywalnych momentach wystąpienia owulacji. W przypadku nieregularnych cykli wszystko się komplikuje, a i testy częściej pokazują wyniki fałszywie dodatnie lub ujemne.
Testy ciążowe warto też wykonywać rano, bo wówczas obserwuje się największe stężenie hormonu beta hCG w moczu. Cały czas trzeba też pamiętać, że to nie domowe badanie moczu, a badanie krwi pokazuje najbardziej wiarygodny poziom tego hormonu.
Paskowy domowy test ciążowy polega na zanurzeniu końcówki paska w moczu. Wykonuje się go niezwykle prosto. Mocz umieszcza się w suchym, czystym pojemniku i do niego wkłada się test. Po kilku minutach można odczytać wynik. Jedna kreska to brak ciąży, czyli wynik ujemny, natomiast dwie kreski oznaczają ciążę, a więc jest to wynik pozytywny.
Najpopularniejszym testem ciążowym, który można wykonać samodzielnie w domu, jest strumieniowy test ciążowy. Końcówkę paskowego testu umieszcza się w strumieniu moczu i po kilku minutach pojawia się wynik. Z kolei chyba najmniej popularnym jest płytkowy test ciążowy, a to dlatego, że jego wykonanie jest nieco bardziej skomplikowane. Najpierw mocz należy umieścić w suchym pojemniku, a potem jego odrobinę nanosi się na płytkę testową. Podobnie jak przy innych domowych testach, wynik pojawia się po kilku minutach.
Trzeba jednak ciągle pamiętać, że domowe testy ciążowe nigdy nie dają stuprocentowej pewności. Zawsze wskazują tylko (albo aż) ogromne prawdopodobieństwo. Zawsze trzeba się udać do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy ciążę.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.