Dzieci przechodzą w swoim życiu różne etapy. Czasem mają problem z zaadaptowaniem się w środowisku, konflikt z rówieśnikiem lub nauczycielem czy wreszcie zmiana miejsca zamieszkania uniemożliwia kontynuowanie nauki w tym samym miejscu. Każda decyzja o zmianie szkoły powinna być dokładnie przemyślana i wynikać z wyczerpania się możliwości rozwiązania istniejących kłopotów. Kiedy zmiana szkoły jest konieczna i jak się do niej przygotować, by nigdy nie zostawić dziecka samego w tej trudnej sytuacji?
Powody zmiany szkoły
Powody zmiany szkoły mogą być bardzo prozaiczne, typu zmiana miejsca zamieszkania, ale i bardziej delikatne, natury psychologicznej. Decyzje o zmianie szkoły dziecku najczęściej podejmujemy z powodu:
Przeprowadzka
Zmiana (obniżenie) poziomu nauczania
Kłopoty z akceptacją przez innych uczniów
Konflikt z nauczycielem lub innymi uczniami
Wysokości czesnego (zbyt wysokiego)
Przeprowadzka do innego miasta lub odległej dzielnicy jest powodem najłatwiejszym do zrozumienia, chociaż i tak wymagającym rozeznania i ponownego wdrożenia się w nowe środowisko. Również Obniżenie się oczekiwanego poziomu nauczania może być powodem do zmiany szkoły. Łatwiej, jeśli niezadowolone jest także dziecko, nie wyłącznie rodzice. Zanim podejmiemy decyzje o zmianie szkoły warto porozmawiać o odczuciach innych rodziców oraz z dyrektorem placówki.
Powodem chęci do zmiany szkoły mogą być kłopoty dziecka w szkolnym środowisku. Zmiana szkoły może być traktowana jako ucieczka. Zanim podejmiemy decyzję o zmianie placówki warto porozmawiać, może nawet zwrócić się o pomoc do specjalisty, by uświadomić uczniowi, że zmiana szkoły (czasem ucieczka) nie rozwiązuje przyczyny problemów.
Jak przygotować dziecko i siebie do zmiany szkoły?
Bez względu na powód, zmiana szkoły dla dziecka jest dla niego ogromnym stresem. Działanie to, powinno być dokładnie omówione z uczniem, który wyrazi chęć zmiany placówki oraz zaakceptuje nową szkołę. Jeśli to możliwe lepiej także unikać przenoszenia dziecka do innej szkoły z dnia na dzień.
Zanim zmienimy dziecku szkołę zróbmy dokładny wywiad na temat nowej placówki. Porozmawiajmy z jej dyrektorem oraz z uczniami, jeśli to możliwe. Zapoznajmy się warunkami rekrutacji do tej szkoły, poziomem nauczania i rozszerzeniami programu z poszczególnych przedmiotów. Często szkoły prywatne oprócz obowiązkowego programu realizują wiele rozszerzeń zwłaszcza z języków obcych lub profilowych. Kandydat na ucznia może być poproszony o rozwiązanie testu. Po akceptacji dyrektora nowej szkoły rodzic udaje się do poprzedniej placówki w celu dopełnienia formalności. Poza drukiem koniecznym przy przenoszeniu do nowej placówki w teczce ucznia powinny znaleźć się:
Karta zdrowia dziecka i karta szczepień
Potwierdzenie wpłaty składek na ubezpieczenie dziecka
Arkusz ocen ucznia.
Zmiana szkoły jest łatwiejsza dla ucznia w czasie wakacji lub przerwy między semestrami. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Na każdym etapie i w każdej sytuacji związanej ze zmiana szkoły, do nas dorosłych należy wspieranie dziecka i ułatwienie mu odnalezienia się w nowych warunkach i środowisku.