Opublikowany przez: Familiepl 2021-09-30 09:49:50
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash
Młodzi rodzice dopiero uczą się, jak ubrać dziecko na dwór, aby było mu ciepło i wygodnie. Najważniejszą zasada, jaką powinni zapamiętać jest taka, że nie wolno dziecka przegrzewać. Nie przegrzewać, czyli dokładnie co? Czyli ubrać dziecko tak, aby nie było mu chłodno, ale przede wszystkim, aby się nie spociło. Zbyt grubo ubrane dziecko, któremu jest gorąco, może częściej zapadać na infekcje i chorować w przypadku kontaktów z drobnoustrojami. Ale, czy jeśli już jest jesień, to dziecko powinno nosić czapkę?
Błędem rodziców jest automatyczne zakładanie dziecku czapki i szalika, gdy tylko zmienia się pora roku na chłodniejszą. Mamy w rozpiętych bluzach i dzieci w kurteczkach i czapkach, w czasie słonecznego i ciepłego jesiennego dnia, to częsty widok, jaki można spotkać na placach zabaw i w parkach. Mimo, że na dworze jest 14-16 stopni, to dzieci noszą czapki, bo przecież jest jesień…
A generalna zasad ubierania dziecka mówi, że strój zawsze dostosowujemy do pogody za oknem, nie do pory roku. I to waro zapamiętać.
Większość rodziców decyduje się jednak na założeniu dziecku czapki dopiero, gdy temperatura za oknem spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza. Czapkę możemy też założyć, gdy dzień jest wyjątkowo chłodny i wietrzny. Rodzice na grupach facebookowych piszą również, że zakładają dziecku czapkę dopiero wtedy, gdy sami ją noszą.
Mitem jest, że większa ilość ciepła ucieka przez głowę – udowodniły to różne badania naukowe. Natomiast warto pamiętać, że głowa może się szybciej wychładzać – nasz mózg chronią tylko kości czaszki, skóra i włosy. Minimalna jest ilość tak ważnej dla utrzymania ciepła kanki tłuszczowej.
Nie przegrzewajmy także małych dzieci. Oczywistością jest, że w pierwszych dniach nawet w domu noworodek musi mieć czapkę, o dworze już nie wspominając. Ale dziecko siedzące, czy zaczynające chodzić także nie zmarznie, gdy na jesienią na dworze będzie słońce i 16 stopni.
CZYTAJ TEŻ >> Sezon na grypę start! Uwaga na koinfekcje
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.