Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-09-12 10:46:47
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Freepik
W kulturze ludowej pełnia była często kojarzona z tajemniczymi siłami natury, mającymi wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Ale czy rzeczywiście fazy Księżyca, a szczególnie jego pełnia, mogą wpływać na nasze samopoczucie? Zjawisko to budzi zainteresowanie zarówno badaczy, jak i osób, które twierdzą, że w tym czasie odczuwają zmiany w swoim zdrowiu lub nastroju. Zbliża się kolejna pełnia Księżyca – kiedy we wrześniu 2024? Wyjaśniamy.
Księżyc, podobnie jak Słońce, ma wpływ na życie na Ziemi. Jego oddziaływanie na przypływy i odpływy jest dobrze udokumentowane. Czy zatem pełnia wpływa też na nasze samopoczucie? Wiele osób w tym okresie odczuwa nietypowe stany fizyczne, dlatego dobrze wiedzieć, kiedy we wrześniu 2024 będzie pełnia Księżyca. To już niedługo, bo pełnia Księżyca we wrześniu 2024 wypada 18 września o godzinie 4.34. Będzie to pełnia w Rybach i dopełni ona cyklu, który rozpoczął się 10 marca 2024.
Jednym z najczęściej obserwowanych efektów pełni Księżyca jest wpływ na jakość snu. Badania przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców w 2013 roku sugerują, że pełnia może obniżać jakość snu. W trakcie pełni uczestnicy badania zasypiali średnio o 5 minut dłużej i spali o 20 minut krócej. Wskazywano także na niższą produkcję melatoniny – hormonu regulującego sen, co mogło prowadzić do pogorszenia jakości odpoczynku. Nie jest jednak jasne, czy to światło Księżyca, czy też psychologiczne czynniki (np. oczekiwanie, że pełnia wpłynie na sen) były przyczyną tych zmian.
Niektóre osoby obserwują u siebie w trakcie pełni również rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, a nawet myśli depresyjne.
Choć pełnia Księżyca fascynuje ludzi od wieków, jej bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie pozostaje w dużej mierze nieudowodniony naukowo. Istnieją pewne dowody na to, że może ona wpływać na jakość naszego snu, a tym samym na nastrój i poziom energii, ale wpływ ten może być związany także z innymi czynnikami psychologicznymi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.