Kiedy warto zrobić USG 3D? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy warto zrobić USG 3D?

Kiedy warto zrobić USG 3D?

Autor zdjęcia/źródło: materiał partnera artykułu

Ciąża jest wyjątkowym czasem oczekiwania na nowego członka rodziny. Przyszła mama musi szczególnie dbać o siebie w tym okresie, by zapewnić dziecku dobre warunki do rozwoju. Nieodłącznym elementem ciąży są liczne badania, które pozwalają sprawdzać stan płodu. Do najbardziej znanych procedur należy USG. Jedną z metod jego przeprowadzania jest USG 3D.

Kiedy zaleca się wykonanie tego badania? Co można na nim zobaczyć? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Czym jest badanie USG 3D w ciąży?

Ultrasonografia jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym o charakterze obrazowym. Wykorzystuje zjawisko rozchodzenia oraz odbijania się fal ultradźwiękowych. Lekarz nakłada na brzuch ciężarnej specjalny żel, który umożliwia działanie ultrasonografu. Dzięki temu ginekolog zdobywa obraz narządów zewnętrznych i wewnętrznych płodu. Na tej podstawie ustala wiek oraz płeć dziecka i jest w stanie obserwować jego rozwój.

USG 3D to nowoczesna metoda, która pozwala zobaczyć zarówno płód, jak i wnętrze macicy na trójwymiarowym obrazie. W ten sposób lekarz może uzyskać przekroje anatomiczne potrzebne w diagnostyce. Co więcej, rodzice często decydują się na wykonanie tego badania w celu budowania przywiązania do dziecka, a także na pamiątkę ciąży.

USG 3D – kiedy warto je wykonać?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie badania USG w ciąży co najmniej 4 razy. Pierwsza ultrasonografia powinna mieć miejsce przed 10 tygodniem. Jej celem często jest wtedy potwierdzenie ciąży, a także ocena wieku ciążowego. Kolejne badania wykonuje się:

  • między 11 a 14 tygodniem;
  • między 18 a 26 tygodniem;
  • po 30 tygodniu.

Zdjęcie USG 3D jest opcjonalne, robi się je w celach diagnostycznych lub na życzenie pacjentki. Dobrym momentem na jego wykonanie jest 8-9 tydzień ciąży, ponieważ widać już wtedy nozdrza, szeroko rozstawione oczy czy zalążki małżowin usznych. Takie zdjęcia USG 3D z początku ciąży mogą stać się wspaniałą pamiątką z tego okresu. Około 20-22 tygodnia dziecko zaczyna przypominać rodziców, dlatego to również świetny czas na wykonanie ultrasonografii trójwymiarowej. Ze względu na opcjonalny charakter badania, pacjentka musi zapłacić za USG 3D. Cena w przychodni Salve w Łodzi może wynosić od 230 do 550 zł.

USG 3D a rzeczywistość – co widać na zdjęciu?

Badanie USG 3D pozwala wygenerować trójwymiarowy obraz płodu i wnętrza macicy. Ta nowoczesna technologia umożliwia po raz pierwszy obejrzenie zewnętrznych powierzchni ciała dziecka. Na takim zdjęciu widać rysy twarzy nienarodzonego maluszka. Uzyskiwany obraz ma dużą rozdzielczość i pokazuje naturalne kolory, jest czysty i wyraźny. To jednak nie wszystkie zalety badania USG 3D. Ciąża nie zawsze przebiega bezproblemowo, a trójwymiarowa ultrasonografia pozwala na wczesne wykrycie wad płodu.

Lekarz może na podstawie zdjęcia ocenić, czy poszczególne układy i narządy rozwijają się prawidłowo. Wykonywane w Salve USG 3D daje podgląd na kręgosłup, kończyny i powłoki brzucha, a nawet serce, nerki i układ nerwowy. Możliwość obejrzenia takich szczegółów anatomicznych pozwala na bardzo wczesnych etapach diagnozować ewentualne nieprawidłowości i wdrażać odpowiednie działania. Dzięki temu rodzice nie muszą czekać do narodzin na dokładne opisy stanu zdrowia maleństwa, a lekarze mogą naprawdę szybko udzielić dziecku niezbędnej pomocy medycznej.

Oprócz zdjęcia możliwe jest też obrazowanie w czasie rzeczywistym, które przypomina film. Jest to metoda USG 4D. Uzyskiwany dzięki niej obraz można porównać do programu na żywo w brzuchu przyszłej mamy. Rodzice obserwują wtedy pierwsze ruchy swojego dziecka, co korzystnie wpływa na tworzenie więzi emocjonalnej z maluszkiem.

Zdjęcie USG 3D – wskazania do wykonania

Lista wskazań do wykonania USG 3D/4D wciąż się rozwija, ale można wypunktować kilka najważniejszych czynników. Specjaliści zalecają przeprowadzenie badania między innymi w przypadku:

  • ciąży bliźniaczej;
  • cukrzycy;
  • nadciśnienia tętniczego;
  • podejrzenia wad serca płodu;
  • wad twarzoczaszki płodu;
  • podejrzenia zespołu Downa;
  • niewłaściwego ułożenia dziecka przed porodem.

Wczesna diagnostyka wad wrodzonych płodu pozwala na rozpoczęcie leczenia jeszcze przed narodzinami lub już w pierwszych chwilach życia dziecka. To bardzo ważne, ponieważ szybka reakcja w takich sytuacjach może być kluczowa dla uratowania zdrowia i życia maleństwa.

Okazuje się, że istnieje więcej zastosowań badania USG 3D. Ciąża jest tylko jednym z nich. Można wykorzystywać takie zdjęcia do diagnozowania wad wrodzonych macicy, ponieważ dają one lepszy obraz niż badanie dwuwymiarowe. Takie USG jest też pomocne w ocenie unaczynienia zmian w jajnikach. Jak widać, to potrzebne i przede wszystkim dokładne badanie, które jest czymś znacznie więcej niż pamiątką dla przyszłych rodziców.