Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Artykuł partnera 2021-09-17 15:00:34
Autor zdjęcia/źródło: pexels-mart-production
Ząbkowanie wielu z nas kojarzy się z dość ciężkim okresem dla maluszka, co w większości przypadków jest prawdą. Co jednak ciekawe, precyzyjne określenie, kiedy rozpoczyna się ząbkowanie, wcale nie jest takie proste. Wynika to z faktu, że ząbkowanie rozpoczyna się już w szóstym tygodniu ciąży. Oczywiście nie jest to jeszcze bolesne ząbkowanie, o którym myśli większość rodziców. W każdym razie od tej chwili ząbkowanie staje się procesem, który trwa jeszcze bardzo długo.
Pierwsze zęby u niemowlaka pojawiają się z reguły w okolicy szóstego miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, że nie jest to regułą i faktyczne ząbkowanie może rozpocząć się zarówno wcześniej, jak i później. U niektórych maluszków pierwsze ząbki ujawniają się już nawet w 2-3. miesiącu życia. Z drugiej strony należy być uczulonym na zbyt późne rozpoczęcie ząbkowania – jeśli w 12. miesiącu życia u malucha wciąż nie widać ząbków, koniecznie udaj się do lekarza. Jako pierwsze zęby pojawiają się zwykle jedynki w dolnej szczęce, następnie uzębienie w górnej szczęce, dolne i górne dwójki, zęby trzonowe oraz kły, a na końcu dolne i górne piątki.
Jak zatem widać, jednoznaczne wskazanie okresu, w którym rozpoczyna się ząbkowanie, jest niemal niemożliwe. O wiele łatwiej natomiast poruszać się w nieco szerszych zakresach, które środowisko medyczne uznaje za normy. Warto też dodać, że ząbkowanie zazwyczaj nie trwa dłużej niż do około 30. miesiąca życia. Wtedy to maluch powinien posiadać komplet 20 mlecznych zębów.
Ząbkowanie większości z nas kojarzy się z bardzo nieprzyjemnym czasem dla maluszka, należy jednak pamiętać, że nie każde dziecko ciężko przechodzi ten okres. Oczywiście nie zdarza się to często, jest to po prostu kwestia dalece indywidualna. Jakie objawy najczęściej daje ząbkowanie? Gorączka zawsze znajduje się bardzo wysoko na tej liście. Zwykle też występują bóle dziąseł. Oprócz tego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na następujące dolegliwości:
Najbardziej we znaki daje się oczywiście gorączka oraz dolegliwości bólowe. Na szczęście jest sporo sposobów, dzięki którym możesz pomóc maluszkowi przejść przez ten trudny okres. W czasie ząbkowania zaleca się m.in. masowanie opuchniętych dziąseł (np. silikonowymi szczoteczkami lub jałowymi gazikami). Pomocne bywają również gryzaki z wypustkami masującymi, dobrze jednak je wcześniej schłodzić. Oczywiście wskazane także są preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, najlepiej na bazie paracetamolu. To właśnie paracetamol cechuje się nie tylko doskonałą skutecznością, ale także jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu u dzieci.
Artykuł partnera
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.