Kiedy należy podawać probiotyk dla dzieci? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy należy podawać probiotyk dla dzieci?

Kiedy należy podawać probiotyk dla dzieci?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Probiotyki to inaczej dobre bakterie, które wywierają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Przyjmowanie probiotyków zalecane jest szczególnie w czasie i po antybiotykoterapii, gdy pod wpływem działania antybiotyków niszczona jest mikrobiota jelitowa. Dobroczynne bakterie tworzą naturalną florę bakteryjną. W artykule wyjaśniamy, kiedy należy podawać probiotyk dla dzieci.

  1. Probiotyki dla dzieci: kiedy je podawać?
  2. Jaki probiotyk dla dzieci jest najlepszy? 

Sezon jesienno — zimowy to czas wielu infekcji o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. W przypadku antybiotykoterapii należy dzieciom podawać osłonowo preparat zawierający wieloszczepowe kultury bakterii probiotycznych. Jeśli chodzi o dzieci, probiotyki może przepisać lekarz lub rodzice mogą poprosić o pomoc w wyborze dobrego probiotyku farmaceutę. W przypadku małych dzieci można dobroczynne szczepy bakterii podawać również, gdy pojawiają się niepokojące symptomy ze strony układu pokarmowego (na przykład biegunki). Najlepiej, jeśli rodzice będą mieli stale pod ręką probiotyk dla dzieci. Niektóre produkty mogą być stosowane również przez osoby dorosłe, dlatego korzystniej jest kupować probiotyki dla dzieci, które może stosować cała rodzina. 

Probiotyki dla dzieci: kiedy je podawać?

Leczenie antybiotykami może być nieuniknione. W czasie antybiotykoterapii wyjaławiana jest flora bakteryjna. Dlatego należy ją odbudować, wybierając probiotyki wieloszczepowe. Lekarze różnie podchodzą do tego, w którym momencie należy zacząć podawać takie preparaty. Może to też zależeć od rodzaju produktu. Na ogół zalecane jest wdrożenie probiotyków już w czasie antybiotykoterapii i kontynuacja kuracji jeszcze kilka tygodni po jej zakończeniu. Inne sytuacje, w których warto zastosować probiotyk dla dzieci to biegunki, wzmacnianie odporności u dziecka, wspomaganie prawidłowego trawienia, w czasie leczenia stanów zapalnych toczących się w układzie pokarmowym, w profilaktyce AZS, a także w czasie występowania kolek u małych dzieci. Probiotyki stosowane u niemowląt i dzieci nie powinny wywoływać skutków ubocznych. 

Jaki probiotyk dla dzieci jest najlepszy? 

Przy wyborze probiotyku jak najbardziej należy stosować się do zaleceń lekarskich. Można też samodzielnie zadecydować o tym, jaki probiotyk należy podać dziecku. Najkorzystniejsze działanie ma stosowanie preparatów probiotycznych wieloszczepowych, bez składników modyfikowanych genetycznie oraz bez zawartości laktozy i glutenu. Probiotyki można kupić w każdej aptece stacjonarnej lub internetowej. W razie braku wybranego probiotyku farmaceuta go zamówi i będzie można odebrać probiotyk dla dzieci już następnego dnia.