Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-12-21 16:10:11
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Kierowcy narzekają na wysokość składek opłacanych w związku z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. W 2019 roku czeka kolejna podwyżka wynikająca z podniesienia sum gwarancyjnych. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, kiedy może liczyć na najtańszą polisę OC.
Najprostszym sposobem na obniżenie wysokości opłacanej składki jest porównywanie dostępnych ofert ubezpieczenia OC. Wielu kierowców popełnia błąd, który polega na wyborze przypadkowej polisy. Może to kosztować co najmniej kilkaset złotych – tyle wynoszą różnice między najwyższą a najniższą zaproponowaną składką.
W oszacowaniu wysokości obowiązkowej polisy pomoże m.in. prosty kalkulator OC na Rankomat.pl. Wystarczy uzupełnić konkretne pola prawdziwymi danymi, aby w kilka chwil otrzymać informację zwrotną o poszczególnych ofertach towarzystw. Kalkulacja, choć jest tylko szacunkowa, daje dość wiarygodny obraz kosztów – uwzględnia bowiem indywidualne ryzyko, z jakim związany jest dany kierowca.
Warto pamiętać, że polisa OC jest ubezpieczeniem, którego zakres oraz wysokość sum gwarancyjnych regulują przepisy. Ubezpieczyciele zobowiązani są do zapewnienia odpowiedniej ochrony – niezależnie od wysokości pobieranych składek. Dlatego za ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać. Aby płacić niską składkę, należy zatem wybrać najtańszą polisę. Tak po prostu.
Zgodnie z polityką przyjętą przez towarzystwa ubezpieczeniowe, bezszkodowa jazda daje szansę na uzyskanie dodatkowych zniżek. Pozwala to na obniżenie wysokości składki – nawet do 60% w porównaniu do stawki bazowej.
Na czym polega przyznawanie zniżek? Każdy kierowca ma szansę je otrzymać – za każde 12 miesięcy bezszkodowej jazdy. Zniżki naliczają się na podstawie opracowanej przez ubezpieczyciela tabeli Bonus Malus. W związku z tym, że każde towarzystwo może mieć własne zasady, progi zniżek bywają różne. Nie każde 12 miesięcy jazdy bez szkód oznacza zniżkę w wysokości 10%. Niekiedy – szczególnie w początkowym okresie – pierwsze zniżki mogą wynosić zaledwie 5%.
Trzeba przy tym pamiętać, że utrata zniżek OC po kolizji powoduje ponowny wzrost składki. Wysokość uzależniona jest od wewnętrznej polityki ubezpieczyciela – na podstawie przygotowanej przez niego tabeli Bonus Malus.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.