Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2015-08-28 10:35:15
Skąd ten problem?
Łupież pstry to ogólnie mówiąc choroba skóry wywołana przez działanie grzybów Malassezia furfur. Te z kolei, jak większość tego typu drobnoustrojów, ujawniają się głównie wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia pracy naszego układu immunologicznego. Inne sprzyjające powstawaniu schorzenia czynniki to również: nadmierna potliwość, otyłość, zaburzenia hormonalne, a także używanie środków zwalczających bakterie jak: kortyzon czy antybiotyki. Choroba dotyka głównie osób młodych, aktywnych. Częściej stwierdza się ją u mężczyzn niż u kobiet. Warto przy tym podkreślić, że zaostrzeniu choroby sprzyja również stres i nerwowy tryb życia. Aktywność grzybów wywołujących chorobę, pobudza również silnie przetworzona żywność, a w ogromnej mierze spożywany w nadmiarze cukier. Do zakażenia może również dojść na solarium, basenie, w saunie, a także w gabinetach kosmetycznych. Grzyby lubią bowiem miejsca wilgotne i ciepłe. Nie bez znaczenia jest również noszenie przepoconej odzieży, a także – szczególnie latem – zakładanie ubrań z nieprzepuszczających powietrza tkanin.
Jakie daje objawy?
Po czym można poznać, że pojawia się u nas łupież pstry? Głównym objawem są drobne plamki o różowawym, żółtym lub ciemnobrunatnym zabarwieniu. Początkowo są bezładnie rozrzucone po powierzchni ciała, po czym zlewają się, tworząc bardziej widoczne plamy o sporym rozmiarze. Obszar skóry zaatakowany przez łupież pstry, staje się przy tym szorstki, suchy i bardzo delikatny. Skóra staję się wyraźnie cieńsza. Pojawia się też uporczywy świąd. Ponadto zmiany te mają tendencję do lekkiego złuszczania. Łupież pstry daje o sobie najwyraźniej znać latem. Pod wpływem wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych, plamy stają się bardziej widoczne, sprawiają wrażenie odbarwionych na tle opalonej skóry. Plamy stają się też bardziej widoczne, gdy skórę zabarwimy jodyną.
Najskuteczniejsze metody leczenia
Osobom dotkniętym tą przypadłością, towarzyszy często dylemat jak leczyć łupież pstry. Najczęściej poszukują oni skutecznych metod uporania się z nim domowymi sposobami. Niestety takie metody nie istnieją, gdyż grzyby to drobnoustroje, możliwe do zwalczenia jedynie odpowiednimi agresywnymi środkami. A czy istnieją skuteczne leki na łupież pstry? Oczywiście, że tak, i co powinno ucieszyć niektóre osoby, aby je zdobyć, nie musimy mieć nawet odpowiedniej recepty. Wśród tych najbardziej skutecznych wymienia się lek przeciwgrzybiczy w kremie Canespor. Preparat posiada w swoim składzie bifonazol – wysoce skuteczny w działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Poza tym, jest on bardzo wygodny w użyciu. Według zaleceń zmienione chorobowo miejsca wystarczy posmarować cienką warstwą kremu raz dziennie.
Leczenie łupieżu pstrego wymaga cierpliwości, gdyż jest to proces długotrwały. Niestety bywa, że choroba nawraca. Wówczas warto skonsultować sposób leczenia z dermatologiem, który z pewnością dodatkowo przepisze nam odpowiednie leki oraz podpowie, jak powinna wyglądać profilaktyka.
88.156.*.* 2015.09.26 15:58
Oj to prawda … Moja mama borykała się z nim bardzo długo. Najpierw kupowała robione na zamówienie kremy, potem myła się specjalnymi płynami. Wreszcie przełamała się i poszła do lekarza, który przepisał jej doustne tabletki przeciwgrzybicze. Przyjmuje je w terapii pulsowej, ma przypominajkę z telefonie i mam nadzieję, że zapanuje nad tym choróbskiem.
Sonia 2015.09.06 20:14
Miałam w rodzinie przypadek łupieżu pstrego, cięzko się to leczy i długo...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.