Opublikowany przez: Mama Julki 2013-03-07 09:48:21
Wątpliwości związane z przewijaniem maluszka dopadają mamy szczególnie na początku macierzyństwa. Dopiero uczymy się rozpoznawać sygnały płynące od naszego maluszka, a także przyswaja zasady pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.
Skąd mamy wiedzieć, że czas przewinąć dziecko? Jakie sygnały o tym świadczą? A jeśli dziecko nie daje nam sygnałów, czy to znaczy, że ma leżeć w tej samej pieluszce przez pół dnia?
Generalnie zasada jest taka: im mniejsze dziecko, tym częściej trzeba je przewijać. Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, a jego pęcherz malutki, więc maleństwo często siusia, a i kupki na początku robi po kilka razy dziennie. Jednak również później pieluszki należy zmieniać przynajmniej 5-6 razy w ciągu dnia i w razie potrzeby w nocy.
Średnio należy przewijać maluszka tyle razy, ile jest karmione, a więc początkowo co 2-3 godziny, później, u kilkumiesięcznych dzieci ten czas wydłuża się – co 3-4 godziny. Kiedy dziecko śpi, nie musisz go budzić na przewijanie.
Sygnałem, iż czas zmienić pieluszkę może być oczywiście płacz, jednak zanim zaczniesz rozpoznawać, kiedy jest on akurat sygnałem pełnej pieluszki, trzymaj się kilku zasad:
przewijaj dziecko zawsze po karmieniu
zmieniaj pieluszkę zawsze, kiedy maluszek obudzi się
przewijaj dziecko po każdej kupce (szybko nauczysz się rozpoznawać, kiedy maluszek zrobił „coś cięższego” - po mimice, płaczu i zapachu...)
jeśli używasz pieluszek tetrowych musisz przebierać dziecko po każdym oddaniu moczu i po każdej kupce
Pamiętajmy, że dziecko jest aktywne także podczas snu. Dlatego potrzebuje dobrej pieluszki, która pomaga utrzymać skórę dziecka suchą aż do 12 godzin. Ruchy wykonywane w trakcie nocnych drzemek są całkowicie normalne i świadczą o zdrowym śnie najmłodszych, a także o ich prawidłowym rozwoju. Nie powinno nas zatem dziwić, że także podczas snu szkraby ćwiczą przewracanie się i zmianę pozycji. Natomiast tym, co może zakłócić ich zdrowy sen, jest nieprzyjemne uczucie wilgoci wywołane mokrą pieluszką.
Dbałość o higienę noworodka i niemowlęcia jest niezwykle ważna, gdyż skóra w okolicach płciowych jest niezwykle wrażliwa i łatwo o podrażnienia i odparzenia.
Właśnie dlatego przewijanie w pierwszych miesiącach życia dziecka jest jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Trzeba koniecznie przestrzegać zasad dotyczących częstotliwości przewijania dziecka. Z czasem odczytywanie sygnałów dziecka świadczących o pełnej lub mokrej pieluszce stanie się naprawdę łatwe!
Aleksandra Greszczeszyn
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
IwonaSza 2013.06.04 14:30
U nas przewijanie było hurtowe. Najpierw jeden, później drugi. Zmiana pieluszki w okresie niemowlęcym zdawała się trwać niemal bez przerwy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.