Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-11-15 09:31:18
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik
Wielu rodziców niecierpliwie szuka danych o tym, kiedy dziecku wychodzą zęby. Warto jednak wiedzieć, że jest to kwestia indywidualna i w zależności od tego, jak szybko lub jak późno żeby pojawiały się u członków naszej rodziny, podobnie może być z ząbkowaniem u malucha. Są jednak pewne wytyczne, które mogą pomóc rodzicom zorientować się, kiedy dziecko zaczyna ząbkować.
Rodzimy się już zaprogramowani genetycznie, dlatego też kwestia rozwoju bywa rzeczą bardzo indywidualną. Oczywiście, poza genami, na to kiedy dziecku wychodzą zęby wpływ ma również stan jego zdrowia, jednakże pewne kwestie można dopasować d harmonogramu ząbkowania. Okazuje się bowiem, że zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w życiu płodowym człowieka, czyli około 4. miesiąca życia płodowego. Z pierwotnej listewki zębowej w 7. tygodniu tworzy się 20 zawiązków zębów mlecznych, a w 4 miesiącu życia płodowego rozpoczyna się ich mineralizacja.
Maluszek po porodzie rozwija wszystkie swoje narządy, zmysły i niektóre układy, ale to, kiedy dziecku wychodzą zęby, jest zwykle kwestią genów. Najczęściej dziecku wychodzą zęby, kiedy kończy 4-5 miesiąc życia. Pierwszy ząbek zwykle wyżyna się około 4. miesiąca życia, ale może to mieć miejsce nawet do do 6. miesiąca. Jeśli jednak w rodzinie częste były przypadki pojawiania się zębów mlecznych z opóźnieniem, weźmy to pod uwagę, bo niektórym dzieciom zęby wychodzą około 7 miesiąca życia lub później.
Okres, kiedy dziecku wychodzą zęby nie zawsze jest miły dla malucha, ponieważ wyrzynanie zębów mlecznych może powodować obrzęki i bolesność, a także gorączkę i złe samopoczucie. Charakterystyczne jest w tym okresie dla malucha ślinienie i władanie wszystkiego do buzi z próbą przygryzania, która przynosi nieco ulgi.
CZYTAJ TEŻ >> Jak hartować dziecko, aby mniej chorowało?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.