Opublikowany przez: Familiepl 2020-11-06 11:43:12
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Alvin Mahmudov /Unsplash
Pojawienie się pierwszego ząbka jest dużym wydarzeniem dla każdego rodzica. W niektórych regionach jest ono specjalnie celebrowane, podobnie jak w dalszych latach wypadnięcie zębów mlecznych. To kiedy dziecku rosną zęby uzależnione jest od wielu czynników, także genetycznych.
Spis treści:
Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w życiu płodowym człowieka – około 4. miesiąca życia płodowego. Z pierwotnej listewki zębowej w 7. tygodniu tworzy się 20 zawiązków zębów mlecznych, a w 4 miesiącu życia płodowego rozpoczyna się ich mineralizacja.
Kiedy dziecku rosną zęby? Odpowiedź na to pytanie jest kwestią indywidualną, bo wiele zależy bowiem od predyspozycji genetycznych malucha. Zazwyczaj pierwszy ząbek wyżyna się około 4. miesiąca życia do 6. Jeśli jednak w rodzinie częste były przypadki pojawiania się zębów mlecznych z opóźnieniem, weźmy to pod uwagę, bo niektóre dzieci mogą zacząć ząbkować około 7 miesiąca życia lub później.
Wyrzynanie się zębów mlecznych jest procesem fizjologicznym, zdarza się jednak, że bywa niekomfortowe lub bolesne dla malucha. Zanim dziecku wyrosną zęby, każdy z nich przechodzi 3 fazy wyrzynania się: przederupcyjną, przedfunkcyjną oraz funkcyjną. Ostatnia faza to ta, w której kończy się rozwój korzenia zęba już widocznego w jamie ustnej dziecka.
Wyrzynający się ząb mleczny może powodować obrzęk i bolesność w jakie ustnej dziecka. Charakterystyczne jest w tym okresie dla malucha ślinienie i władanie wszystkiego do buzi z próbą przygryzania, która przynosi nieco ulgi. Na etapie wyrzynania zębów dobrze sprawdzają się specjalne gryzaki i masowanie dziąseł czystym palcem rodzica.
Bardzo istotną kwestią w tym okresie życia jest zachowanie higieny ustnej malucha i obserwacja wyrzynania się zębów przez rodzica.
Pamiętajmy, że wyrzynanie się zębów u dziecka jest sprawą indywidualną, dlatego nie należy panikować, jeśli etap ząbkowania się opóźnia, czy postępuje według nas zbyt szybko.
- U większości dzieci zęby górne rosną w przyjętych poniżej ramach czasowych:
- jako jedne z pierwszych pojawiają się górne pierwsze siekacze, w 8-12 miesiącu,
- kolejne powinny wyrosnąć drugie siekacze - 9-14 miesiąc,
- następnie górne kły - 16-23 miesiąc,
- górne pierwsze trzonowce 13-19 miesiąc,
- górne drugie trzonowce 26-33 miesiąc.
- Kiedy dziecku rosną zęby dolne?
- dolne pierwsze siekacze - 6-8 miesiąc,
- dolne drugie siekacze - 10-17 miesiąc,
- dolne kły - 18-23 miesiąc,
- dolne pierwsze trzonowce - 14-18 miesiąc,
- Dolne drugie trzonowce pojawiają się w 21-31 miesiącu.
BIBLIOGRAFIA:
Heidi Murkoff, Sharon Mazel “Pierwszy rok życia dziecka”, Wydawnictwo “Rebis”
Olczak-Kowalczyk D., Sawiec P., Ząbkowanie – fakty i mity, Medycyna Praktyczna – Pediatria 4/2018
Dorota Olczak-Kowalczyk, Halszka Boguszewska-Gutenbaum, Jadwiga Janicha, Anna Turska-Szybka “Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych”, “Nowa Stomatologia” 2/2011
CZYTAJ TEŻ:
>> Higiena jamy ustnej u dziecka - jak o nią dbać?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.