Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2022-04-26 16:48:18
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Umiejętność siadania jest jednym z kamieni milowych rozwoju dziecka, które powinno mieć miejsce w ciągu pierwszego roku życia. Innymi kamieniami milowymi, które zwykle dziecko osiąga w pierwszym roku jest unoszenie i utrzymanie główki w leżeniu na brzuszku (ok. 3 miesiąca), samodzielne stawanie (8-9 miesiąc) oraz samodzielne stawianie kroków (11 miesiąc, około roku). Kiedy więc dziecko siada? Umiejętność ta powinna następować stopniowo.
To, kiedy dziecko siada, jest zależne od wielu czynników, ale również umiejętności, jakie maluch nabył w poprzednich miesiącach. W wieku około 5 miesięcy dziecko wykonuje obrót z pleców na brzuszek, a następnie próbuje siadać z podpartymi rękoma. Już w 6 miesiącu następować powinny próby samodzielnego siedzenia z podparciem. Kiedy dziecko siada? Jeśli poprzednie etapy rozwojowe przebiegły bez opóźnień, dziecko siada bez podparcia i samodzielnie około 7. miesiąca. Jednak to, kiedy dziecko siada uzależnione jest od wielu czynników, a każde dziecko rozwija się indywidualnie. Nie należy się więc przejmować, jeśli inne maluszki w podobnym wieku już siedzą, a nasze dziecko nie siada.
Jeśli maluch będzie gotowy, na pewno to zauważymy. Obserwując uważnie swoje dziecko z pewnością wyłapiemy jego gotowość do siadania – maluch sam zacznie inaczej stawiać nóżki i układać rączki, zacznie się też „siłować” próbując siąść, a także będzie szukał miejsc dogodnych do prób samodzielnego siadania. Zbyt wczesne namawianie dziecka do nauki siadania może źle działać na rozwój stawów biodrowych maluszka, co z kolei wpłynie na dalszy rozwój narządu ruchu.
Jeśli dziecko nie potrafi utrzymać pozycji siedzącej bez podparcia około 7. miesiąca życia, można je baczniej obserwować. Każdą naszą wątpliwość warto skonsultować z pediatrą lub fizjoterapeutą, ponieważ istnieje kilka przyczyn, które mogą utrudniać dziecku naukę siadania lub utrzymania tej pozycji.
Jeśli zauważymy, że dziecko nie siada, to na przykład podczas badania może się okazać, ze jedną z przyczyn jest wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe u dziecka. Czujność rodzica powinna także wzbudzić sytuacja, gdy dziecko podejmowało już próby siadania, a nagle zaprzestało prób.
Opóźnione siadanie u dziecka może wynikać również np. z chorób genetycznych, wcześniactwa, problemów neurologicznych, czy trudnego okresu emocjonalnego dziecka (np. zmiana opiekunki). Dlatego u maluchów rozwój ocenia się kompleksowo, nie tylko na podstawie określonej umiejętności. Każdą naszą wątpliwość warto zawsze omówić z pediatrą, który zbada dziecko i w razie potrzeby pokieruje do innych specjalistów.
Bibliografia:
Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka, Oficyna Wydawnicza Impuls, Warszawa 2008
Rozwój dziecka od 0 do 3 lat, Sparrow D. Joshua, Thomas Berry Brazelton, Wydawnictwo GWP
Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka Od noworodka do 6 roku życia, Marta Korendo, Wydawnicytwo Edukacyjne
CZYTAJ TEŻ >> Jak zajść naturalnie w ciążę? Wypróbuj ten kubeczek!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.