Opublikowany przez: monika.g 2015-09-16 09:16:02
Czucie ruchów dziecka pozwala na uświadomienie sobie faktycznej obecności dziecka. Dzięki temu kobieta zaczyna w pełni czuć się matką, a przyszły tata również może nawiązać więź z maleństwem. Wszyscy troje zaczynają się poznawać i tworzą rodzinę, jest to bardzo wzruszający moment. Dziecko wprawdzie jeszcze nie jest tego świadome, ale dzięki temu pierwszemu fizycznemu kontaktowi tworzy się relacja między rodzicami a maleństwem.
(123rf.com @ Kiedy czuć ruchy dziecka?)
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się kiedy będziesz czuć ruchy dziecka?
Jeśli to pierwsza ciąża to poczujesz je ok. 20 tygodnia, jeśli kolejna to nawet wcześniej ok. 14-18 tygodnia. Ta różnica wynika z tego, że przy pierwszej ciąży jeszcze nie wiesz jakie to uczucie i możesz je pomylić z burczeniem w brzuchu lub bulgotaniem w jelitach. Przy kolejnej będziesz już umiała je odróżnić.
Na początku ruchy są ledwo wyczuwalne ponieważ płód jest bardzo mały i porusza się swobodnie w wodach płodowych. W miarę upływu czasu i rozwoju dziecka, ma ono coraz mniej miejsca w brzuchu mamy i zaczyna się rozpychać kopiąc, przekręcając się i wypinając. W pierwszych miesiącach, gdy już odczuwasz ruchy płodu są one dość częste. Potem ok. 32 tygodnia ciąży stają się rzadsze, ale za to intensywniej odczuwane i dobrze widoczne na zewnątrz. Dziecko wtedy również czuje, że np. przykładasz rękę do brzucha i kopie właśnie w nią. Wyczuwanie kopnięć to dobra zabawa dla całej rodziny. Razem z mężem możecie bawić się z maluchem podążając za tymi ruchami. Od tej chwili nawiązujecie już więź z dzieckiem, które was poznaje i przywiązuje się także emocjonalnie. W trzecim trymestrze ciąży dziecko ma już fazy snu i czuwania, które łatwo zauważyć przez zmianę jego aktywności o określonych porach. Powtarzają się one cyklicznie według właściwego dla malucha rytmu.
Kiedy czuć ruchy dziecka najintensywniej?
Często mamy odczuwają zwiększoną aktywność dziecka wieczorem, ale jest to mylące odczucie, dlatego że po prostu wtedy same odpoczywają i intensywniej czują jakikolwiek ruch.
Faktem natomiast jest zwiększona ruchliwość płodu po posiłku, zwłaszcza zawierającym coś słodkiego, ponieważ cukier wpływa na pobudzenie u malucha. Również wypicie soku owocowego, który oprócz cukru zawiera witaminę C, spowoduje, że malec będzie się bardziej wiercił. Jest to dobry sposób, żeby pobudzić dziecko jeśli zaniepokoił cię jego nadmierny spokój.
Monitorowanie ruchów płodu
W przypadku komplikacji spowodowanych zbyt małą lub za intensywną aktywnością dziecka po zgłoszeniu ich lekarzowi, zaleci on monitorowanie ruchów dziecka. Możesz otrzymać nawet specjalną kartę do zapisywania ruchów płodu. Monitorowanie to polega na liczeniu ile razy w ciągu 12 godzin dziecko się poruszało. Takich aktywności powinno być co najmniej 10. Jeśli odczuwasz ruchy dziecka zbyt słabo 2-3 razy w ciągu dnia połóż się na lewym boku i przez godzinę licz każdy pojedynczy ruch dziecka. Jeśli w ciągu godziny będzie ich 10 to wszystko jest w porządku.
Warto jest zapisać datę pierwszych ruchów płodu i podać ją lekarzowi prowadzącemu ciążę, ponieważ posłuży mu ona do precyzyjniejszego obliczenia daty porodu. Natomiast obserwowanie ilości i intensywności ruchów dziecka jest dobrym wskaźnikiem zdrowia malucha. Dzięki temu możesz szybko zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego.
A Wy kiedy pierwszy raz poczułyście ruchy swojego dziecka? Pamiętacie ten moment? Jak go wspominacie? Czy tata malucha był przy tym obecny?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ewewita1383 2016.01.06 20:44
Cudne takie uczucie :)
monita90 2015.09.22 20:06
3,4 mies xd
Sonia 2015.09.17 21:02
W pierwszej ciąży zawsze ciut pózniej czuć ruchy dzieciatka, w kolejnych ciążach, przeważnie szybciej..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.