Opublikowany przez: IwonaSza 2013-08-07 15:17:37
Przeszywający ból
Nerwoból to przeszywający ból wzdłuż nerwu czuciowego. Atakuje okolice określonego nerwu – trójdzielnego (twarz), barkowego, kulszowego oraz międzyżebrowego. Ból jest rwący i przeszywający, może trwać minutę, ale również godzinę i więcej. Dolegliwości mogą promieniować na inne części ciała i powodować chwilowy niedowład. W takich przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Uszkodzenie nerwu
Nerwobóle występują na skutek ucisku nerwu, na przykład, przy złamaniu kości, wypadnięcia dysku. Często pojawiają się również bez żadnej widocznej przyczyny. Ich pojawienie się może być konsekwencją uszkodzenia nerwu na skutek braku witaminy B12 oraa tiaminy, a także u pacjentów cierpiących na cukrzycę.
Braki witaminy B12 występują dość rzadko. Częściej zdarzają się u wegeterian i wegan. Pokarmy bogate w witaminy z grupy B to: pieczywo pełnoziarniste, orzechy, zarodki pszenne, nasiona roślin strączkowych, warzywa zielonolistne i ryż brązowy.
Półpasiec
Inną i dość częstą formą nerwobólu jest również półpasiec. Wirus opryszczki odtwarza się w nerwie i wywołuje zapalenie. W wyniku tego powstaje wysypka wzdłuż nerwu. Przeszywający ból jest odczuwany w miejscu wysypki.
W przypadku, gdy nerwoból jest spowodowany przez półpasiec, należy sięgnąć po dietę bogatą w witaminy zapobiegające stanom zapalnym. Niezwykle pomocne mogą okazać się oliwki, olej krokoszowy, orzechy, owoce awokado i owoce cytrusowe.
Owoce awokado zawierają duże ilości witaminy E, a cytrusy Witaminę C i bioflawonoidy – przeciwutleniacze, które posiadają właściwości przeciwzapalne.
Pierwsza pomoc
W przypadku lekkich dolegliwości spowodowanych nerwobólem, w pierwszej chwili możemy skorzystać z maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wszelkie preparaty rozgrzewające bolesne miejsce, również są mile widziane.
Cokolwiek podejrzewamy w przypadku nerwobóli należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz powinien skierować nas na podstawowe badania. Jeżeli nerwobóle pojawiają się często i promieniują, lekarz może zlecić wizytę u neurologa. W tym przypadku badania specjalistyczne – takie jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny - mogą okazać się konieczne.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mariola1811 2013.08.07 18:45
Nerwobóle są okropne. Jak człowieka chwyci to nie wiadomo, co z tym zrobić. W moim przypadku pomagała zmiana pozycji i później ciepła kąpiel.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.