Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-05-12 15:20:16
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Nie ma leku, który nieodpowiednio stosowany nie spowodowałoby ryzyka pojawienia się niepożądanych działań. NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne to skuteczne środki, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną medycynę. Jednym z bardziej znanych jest ketoprofen będący substancją czynną zawartą w Ketonalu Active, który jest bezpieczny, jeśli będzie przyjmowany zgodnie z zaleceniami. Jak one wyglądają? Producent podaje, że środek:
Zmiana kategorii farmaceutycznej Ketonalu Active wymagała przeprowadzenia przez szerokie grono ekspertów kompleksowej analizy dotyczącej bezpieczeństwa jego stosowania. Co więcej, wiązała się ze spełnieniem licznych wytycznych, w tym zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów zaliczenia produktów leczniczych do poszczególnych kategorii dostępności. Lek może stać się ogólnodostępny, jeśli:
W oparciu o liczne badania stwierdzono, że Ketonal Active przyjmowany w odpowiednich dawkach terapeutycznych jest środkiem o bardzo wysokim profilu bezpieczeństwa.
Ketoprofen to lek o krótkim okresie półtrwania. Ze względu na szybki metabolizm wynosi on zaledwie 2 godziny. W związku z tym ryzyko niepożądanych działań ze strony przewodu pokarmowego okazać się może znacznie mniejsze w porównaniu ze środkami o większej wartości tego parametru farmakokinetycznego. Krótki okres kontaktu z błoną śluzową przewodu pokarmowego zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia. Na optymalny profil bezpieczeństwa ketoprofenu w zakresie ryzyka uszkodzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego pod warunkiem nieprzekraczania maksymalne dawki dobowej leku wskazują badania C. Rafaniella i jego współpracowników.
Producent Ketonal Active w dołączonej do opakowania ulotce dla pacjenta wskazuje, że ryzyko ewentualnych skutków ubocznych można zmniejszyć, stosując się do zaleceń dotyczących sposobu przyjmowania leku. Ketonal Active powinien być zażywany po posiłku. Lek trzeba popić dużą ilością wody. Zminimalizowanie wpływu ketoprofenu na błonę śluzową przewodu pokarmowego przyniesie jednoczesne przyjmowanie środków zobojętniających kwas solny w żołądku.
Spośród wszystkich NLPZ ketoprofen uważa się za najbezpieczniejszych dla układu sercowo-naczyniowego. Badania prowadzone przez J. Lindhardsen wśród zmagających się z bólem w przebiegu chorób reumatycznych potwierdzają, że ketoprofen nie podnosi istotnie ryzyka sercowo-naczyniowego. Co więcej, środek nie indukuje niekorzystnych klinicznie interakcji z kwasem acetylosalicylowym (ASA) w dawkach przeciwpłytkowych, przez co nie osłabia jego działania. Jest to niezwykle ważne ze względu na fakt, że ASA stanowi istotny element profilaktyki chorób układu krążenia. Ketoprofen może być stosowany z kwasem acetylosalicylowym przez osoby, u których są wskazania do przewlekłego stosowania aspiryny. Wyróżnia go to na tle wielu innych NLPZ.
Przyjrzymy się bliżej częstości występowania niepożądanych działań ze strony przewodu pokarmowego i układu sercowego możliwych do wystąpienia w związku ze stosowaniem Ketonal Active. Bardzo rzadko, czyli <1/10 000, pojawić się może zapalenie okrężnicy, enteropatia z perforacją, owrzodzeniem lub zwężeniem. Rzadko rozwinąć się może zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Niezbyt często pojawić się mogą natomiast zaparcia, biegunka, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka. Nieco częściej – niestrawność, nudności, ból brzucha. Jeśli chodzi o układ sercowy, działania niepożądane są na tyle rzadkie, że trudne do oszacowania.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.