Opublikowany przez: Monika C. 2021-03-19 14:29:42
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Diana Polekhina on Unsplash
20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej i w związku z tym członkowie Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI) informują o katastrofalnym wpływie koronawirusa na zdrowie zębów i dziąseł.
Głównymia czynnimki rozwoju próchnicy u dzieci i dorosłych, na które wskazują stomatolodzy są:
pomijanie szczotkowania zębów dwa razy dziennie,
podjadanie pomiędzy posiłkami.
Sprzyja temu zdalna nauka i praca w trybie home office oraz ciągłe przebywanie w domu. Jeszcze innym czynnikiem, który spowodował pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej w czasie pandemii było zamkniecie na 2 do 3 miesięcy (podczas pierwszej fali pandemii) gabinetów stomatologicznych w 77% państw na całym świecie. Wszystkie wizyty stomatologiczne, poza pilnymi zabiegami ratunkowymi, zostały przełożone lub odwołane. Światowa Federacja Stomatologiczna (FDI) twierdzi, że z powodu pandemii COVID-19, usługi z zakresu zdrowia jamy ustnej, były jednymi z najbardziej dotkniętych, podstawowych usług zdrowotnych.
Między pierwszą a drugą falą pandemii gabinety stomatologiczne w wielu krajach zostały ponownie otwarte. Dentyści zawsze przestrzegali najbardziej rygorystycznych protokołów zapobiegania i kontroli zakażeń, a także zrewidowali środki higieny zlecone podczas pandemii COVID-19. Ponadto ostatnie badania wykazują, że pracownicy służby zdrowia jamy ustnej mają znacznie niższe wskaźniki zakażeń SARS-CoV-2 niż inni pracownicy służby zdrowia. Mimo to wiele osób nadal unikało rutynowych badań kontrolnych i odwiedzało dentystę tylko wtedy, gdy pojawiał się skrajny ból. U wielu z nich rozwinęła się zaawansowana próchnica zębów i związane z nią powikłania, w tym zakażenia, co sprawia, że leczenie jest teraz bardziej skomplikowane.
"Nastolatki zwykle cierpią z powodu próchnicy zębów, a ja zaobserwowałem rosnący poziom próchnicy zębów w tej grupie wiekowej", powiedział dr Nahawand Abdulrahman Thabet, z Kairu w Egipcie, któy jest członkiem FDI. "Mój 15-letni pacjent przyznał, że od czasu zamknięcia szkoły bardziej w domu podjadał. Wyobrażam sobie, że tysiące dzieci w jego wieku, są w podobnej sytuacji."
Powtarzające się lockdowny z powodu pandemii, ograniczenia możliwości przemieszczania się oraz zdalna edukacja w domu przyczyniły się do zmiany codziennych nawyków i zachowań, wpływając na zdrowie jamy ustnej.
Kształtowanie dobrych nawyków w zakresie pielęgnacji jamy ustnej, takich jak szczotkowanie zębów rano i wieczorem, jest konieczne, a dzieci odzwierciedlają zachowania rodziców ze szkodą dla ich własnego zdrowia. Dzieci są siedem razy bardziej narażone na zapominanie o myciu zębów, jeśli ich rodzic nie szczotkuje zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dentyści zgadzają się, że zmiana nawyków dbania o jamę ustną dzieci wynika ze zmiany nawyków rodziców. Pomimo ciągłych wyzwań związanych z pandemią, dla rodziców priorytetem powinna być higiena jamy ustnej, a także nauka i kontrola mycia zębów przez ich dzieci.
Źródło: pap-mediaroom.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.