Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Christin Noelle/ Unsplash
Ciąża to czas, kiedy przyszłe mamy muszą wyjątkowo o siebie dbać i uważać zarówno na swoje zdrowie, jak i nienarodzonego dziecka. W ciągu tych szczególnych dziewięciu miesięcy, kobiety ciężarne są wyjątkowo narażone na infekcje. Wiele z nich mija samoczynnie, z zastosowaniem domowych sposobów. Są jednak takie, które wymagają interwencji lekarskiej i leczenia lekami. Mamy, które nabawiły się infekcji związanej z kaszlem, zastanawiają się, czy częste kasłanie może szkodzić nienarodzonemu jeszcze dziecku i generalnie komplikować przebieg ciąży.
Kaszel najczęściej jest objawem choroby infekcyjnej układu oddechowego, którą zazwyczaj w łagodnych przebiegach można wyleczyć domowymi sposobami. Początkowo kaszel może być suchy, natomiast w miarę rozwoju infekcji przechodzący w mokry lub świszczący. Kaszel w początkowej fazie można spróbować leczyć domowymi sposobami jak na przykład syrop z cebuli, miód i cytryna, czy herbata z sokiem malinowym. Kobiety ciężarna powinny uważać na leki i specyfiki apteczne, nawet te dostępne bez recepty, ponieważ nie wszystkie mogą być stosowane w ciąży. Jeśli jednak po kilku dniach kaszel nie ustępuje, przeradza się w mokry i wymagający częstego odksztuszania, albo występuje z gorączką i złym samopoczuciem – wymaga on pilnej konsultacji lekarskiej.
Sam odruch kaszlowy nie jest groźny dla dziecka, nawet jeśli bywa intensywny. Dziecko jest chronione macicą i wodami płodowymi, może więc odbierać kaszel jako mniejsze lub większe kołysanie.
Niebezpieczna natomiast i mogąca powikłać ciążę, bywa czasem infekcja rozwijająca się w organizmie mamy. Dlatego mama w ciąży powinna być szczególnie uważna i w przypadku każdej niepokojącej infekcji skonsultować ją z lekarzem.
CZYTAJ TEŻ:
>> Redakcyjne TOP 6 produktów dla dziecka, mamy i całej rodziny na listopad 2020!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.