Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-06-20 09:39:01
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne
Suchy, nieproduktywny (bez odkrztuszania wydzieliny) kaszel to najczęściej męczący objaw infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienia, grypy). Taki kaszel nasila się w ciepłych pomieszczeniach i tuż przed snem, co utrudnia dziecku zasypianie.
Kiedy maluch ma zapchany nos z powodu przeziębienia, wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła podrażnia je i wywołuje suchy napadowy kaszel. Odruch kaszlowy nasila się w nocy, ponieważ dziecko leży i wtedy katar najbardziej drażni gardło. Suchy kaszel w nocy przy infekcji wirusowej w okresie jesienno-zimowym może mieć charakter przewlekły. Wtedy dzieci wciąż się przeziębiają, a katar towarzyszy im właściwie przez cały czas. Przy tego rodzaju kaszlu możemy podawać dziecku syropy z korzeniem prawoślazu. Roślina łagodzi podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz hamuje ruch rzęskowy. Syrop z prawoślazu dobrze smakuje i dzieci chętnie go przyjmują. Możemy podawać go dziecku wielokrotnie w ciągu dnia. Innym skutecznym surowcem zmniejszającym suchy infekcyjny kaszel jest porost islandzki i syropy lecznicze na jego bazie.
Do innych przyczyn suchego kaszlu u dzieci w nocy należą alergie. Kaszel rozpoczyna się po zetknięciu z alergenem, np. kurzem, pleśnią i ustaje po jego usunięciu lub przeniesieniu dziecka w inne miejsce. Przy takim kaszlu słychać, że maluch bardzo się męczy, a kaszel nie chce ustąpić. Dziecko nie odkrztusza wydzieliny, a kaszel pochodzi z gardła. Na taki rodzaj kaszlu możemy podać maluchowi lek przeciwalergiczny (zgodnie z zaleceniami na ulotce). Najlepiej jednak usunąć alergen wywołujący napady kaszlu.
Z kaszlem suchym pojawiającym się w nocy wiąże się również astma oskrzelowa. Dziecko kaszle suchym i duszącym kaszlem, a jednocześnie trudno mu oddychać. Maluch w ciągu dnia może czuć się dobrze i nie mieć żadnych objawów choroby. Charakterystyczne dla astmy są wieczorne napady duszności i kaszlu oraz trudności w oddychaniu podczas wysiłku. Jeśli mamy jakiekolwiek przypuszczenia, że nasze dziecko może chorować na astmę, skonsultujmy się z alergologiem.
W określonej fazie rozwoju glisty ludzkiej jej larwy wędrują przez układ oddechowy. Może to więc powodować napady suchego kaszlu nocnego. Zazwyczaj kaszel utrzymuje się od 5 do 10 dni i towarzyszy dziecku tylko w nocy. Żeby zdiagnozować suchy kaszel jako efekt inwazji pasożytniczej, musimy wykonać specjalistyczne badania kału. Dopiero na ich podstawie lekarz podejmie decyzję o podaniu odpowiednich środków leczniczych.
Do innych przyczyn suchego kaszlu należy też refluks żołądkowo-przełykowy, o którym więcej przeczytamy na http://conakaszel.pl/przyczyny-kaszlu-w-nocy/.
Kaszel produktywny z odkrztuszaną wydzieliną rozpoznajemy po charakterystycznym „furkotaniu”. Przy kaszlu słyszymy, że pochodzi on z płuc i oskrzeli, a nie tylko z gardła. Taki rodzaj kaszlu towarzyszy infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Ponieważ dzieci w wieku 1-5 lat wydzielają więcej śluzu oskrzelowego niż dorośli, musimy zadbać, żeby go odkrztuszały. Zalegająca w oskrzelach i płucach wydzielina łatwo ulega nadkażeniom bakteryjnym, co prowadzi do zapaleń oskrzeli i płuc. Kaszel mokry często pojawia się po infekcji wirusowej i kaszlu suchym. Dlatego przy zmianie charakteru kaszlu, warto odwiedzić lekarza, żeby osłuchał malucha. Trzeba to zrobić w każdym przypadku, kiedy u dziecka pojawi się gorączka lub kiedy kaszel powoduje duszność.
W pediatrii mokry kaszel to najczęściej objaw ostrego zapalenia oskrzeli. Może jednak świadczyć o zapaleniu płuc, krtani czy tchawicy, a także o gruźlicy.
Przy mokrym kaszlu u dziecka podajemy mu preparaty z surowcami upłynniającymi śluz i poprawiającymi ruch rzęsek. Jeśli plwocina ma dużą lepkość i zalega w drogach oddechowych, konieczne może okazać się zastosowanie leków mukolitycznych zawierających ambroksol lub bromheksynę.
W przypadku kaszlu mokrego pomagają również inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych oraz oklepywanie wzmagające odruch kaszlowy. Przy produktywnym odkrztuszaniu podajemy dziecku napary ziołowe z korzenia lukrecji, które upłynniają wydzielinę. Możemy również zastosować preparaty z liścia bluszczu i nalewkę z kwiatów i korzenia pierwiosnka o działaniu sekretolitycznym i wykrztuśnym.
Podczas infekcji z towarzyszącym jej kaszlem utrzymujmy w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko temperaturę nie wyższą niż 20°C. Kiedy dziecko ma katar, do spania układajmy je tak, żeby głowa była uniesiona. Wydzielina będzie wtedy mniej podrażniać gardło.
Kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet do 6 tygodni, jeśli maluch wcześniej przebył infekcję. Jeśli u brzdąca pojawił się kaszel i utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie bez żadnych innych objawów, skonsultujmy to z pediatrą.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.