Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-11-30 10:30:36
Autor zdjęcia/źródło: @materiały promocyjne
Kaszel u maluchów to przede wszystkim odruch obronny organizmu, który ma na zadanie usunąć z dróg oddechowych ciała obce, szkodliwe mikroorganizmy czy nadmiar wydzieliny. W większości przypadków jest objawem towarzyszącym infekcjom wirusowym układu oddechowego.
Ze względu na czas trwania, kaszel dzieli się na:
Jeśli chodzi natomiast o charakter, wyróżnia się kaszel:
Kaszel przeważnie towarzyszy wirusowej infekcji układu oddechowego i współwystępuje wówczas z innymi objawami takimi, jak gorączka, katar czy ogólne osłabienie. Najczęściej ustępuje on w przeciągu około tygodnia – dwóch, a jego nasilenie maleje z czasem.
U niektórych maluchów obserwuje się również tak zwany katar poinfekcyjny, który niekiedy przedłuża się nawet do miesiąca.
Kaszel u dzieci pojawiać może się także w przebiegu znacznie poważniejszych niż przeziębienie chorób takich, jak zapalenie oskrzelików, zapalenie płuc lub podgłośniowe zapalenie krtani. U pociechy zaobserwować można wówczas wysoką gorączkę, duszność i przyspieszony oddech. Dla ostatniej z wspominanych dolegliwości charakterystyczny jest tak zwany kaszel szczekający i słyszany przy wydechu świst. Niezbędna jest wówczas jak najszybsza konsultacja z lekarzem specjalistą.
Uporczywe napadu kaszlu są cechą charakterystyczną dla krztuśca. Mamy wówczas do czynienia z silnymi napadami duszącego, uporczywego kaszlu, najczęściej w nocy. Towarzyszy im zaczerwienienie twarzy i wysuwanie języka. Dziecko jest po nim wyczerpane, na twarzy pojawiają się wylewy do spojówek i wybroczyny.
Gdy kaszel u malucha pojawia się na skutek kontaktu z określonym alergenem lub o danej porze roku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jest on objawem alergii. Towarzyszyć może mu wtedy alergiczny nieżyt nosa, a niekiedy także spojówek. W tej sytuacji niezbędne będzie przeprowadzenie diagnostyki alergologicznej.
Kaszel u dzieci może być także objawem chorób przewlekłych takich, jak niedobory odporności, mukowiscydoza czy dyskineza rzęsek, czyli nieprawidłowa budowa nabłonka dróg oddechowych, która uniemożliwia prawidłowy ich ruch, co przyczynia się do gromadzenia nadmiaru wydzieliny, predysponując do rozwoju bakterii.
Kaszel bywa również objawem refluksu żołądkowo – przełykowego. Cofający się kwas solny podrażnia wówczas receptory kaszlowe, zwłaszcza w pozycji leżącej, w związku z czym pojawia się on głównie w nocy.
W większości przypadków, kaszel u dziecka nie powinien budzić powodów do obaw. Wyjątek stanowią sytuację, gdy pojawia się on u noworodka, towarzyszy spożywaniu pokarmu lub dochodzi wraz z nim do utraty masy ciała pociechy i intensywnego pocenia się w nocy.
Na rynku dostępne są różnego rodzaju leki na kaszel. Do wyboru mamy między innymi preparaty przeciwkaszlowe w syropach i tabletkach, które stosuje się wyłącznie przy suchym kaszlu. Drugą grupę preparatów stanowią wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę w drogach oddechowych i pomagają ją odkrztusić. Często mają one postać formy granulatów do sporządzania roztworów doustnych (przykładem ostatniego jest Fluimucil Muko Junior, o którym więcej poczytać można na: http://fluimucil.pl/produkty/muko-junior/). Preparaty pierwszego typu zwykle stosuje się na noc, drugie – w ciągu dnia (po ich zażyciu kaszel może się wydawać mocniejszy, co mogłoby utrudnić dziecku zaśnięcie).
W leczeniu kaszlu u maluchów pomocne okazać mogą się także inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej, które wykonuje się przy pomocy specjalnych nebulizatorów.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.