Opublikowany przez: Familiepl 2018-05-21 17:24:23
Autor zdjęcia/źródło: Karmienie piersią @pixabay
W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią (26 maja – 1 czerwca), do 40 szpitali ginekologiczno-położniczych w kraju trafią specjalnie zaprojektowane dziecięce body z napisem promującym karmienie piersią. A na metce świeżo upieczone mamy znajdą zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące naturalnego karmienia.
Według raportu z 2016 roku przygotowanego pod kierownictwem prof. Barbary Królak-Olejnik, kierownika Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, tylko 4 procent Polek decydowało się karmić swoje nowonarodzone dzieci wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia – czyli zgodnie z zaleceniami WHO.
Badanie przeprowadzono w grupie prawie 1700 kobiet, które miały niepowikłane ciąże i urodziły zdrowe dzieci. Pod uwagę wzięto aż 42 szpitale na obszarze Polski. Jest to dość duża grupa, a jej wyniki pozwalają się odnieść do całej populacji.
Tymczasem lekarze podkreślają, że karmienie piersią ma same benefity: zmniejsza w przyszłości ryzyko występowania licznych schorzeń – na przykład alergii, astmy, zwiększa odporność, zapobiega otyłości czy nadciśnieniu.
Należy także wspomnieć o aspekcie bliskości, jaki tworzy się podczas karmienia piersią między matką a dzieckiem.
W tym roku Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią obchodzony jest między 26 maja a 1 czerwca. W ramach akcji, polskie szpitale, chętne do udziału w propagowaniu karmienia piersią, mogły się zgłaszać do udziału. Działania prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia są również zgodne z zaleceniami wprowadzonymi przy okazji najnowszych Standardów Opieki Okołoporodowej, ogłoszonych w tym roku.
Przypomnijmy również, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie wyłącznie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia, a także kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej - przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.