Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-23 14:20:35
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jan Kopřiva on Unsplash
Większość kobiet spodziewających się dziecka planuje karmić piersią. O to, by laktacja trwała jak najdłużej i przebiegała bez kłopotów warto zadbać jeszcze w ciąży. Oto krótki PRZEWODNIK karmienia piersią.
Karmienie piersią jest całkowicie naturalne i najczęściej przebiega bez żadnych kłopotów. Pokarm mamy jest uznawany za najlepszą formę odżywiana najpierw noworodka, a następnie niemowlaka, jeśli jest to tylko możliwe. Czy do karmienia piersią można się przygotować jeszcze na etapie ciąży? Tak. Oto krótkie KOMPENDIUM, na czym polega karmienie piersią i jak się przygotować do laktacji oraz jakie korzyści karmienie piersią przynosi mamie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią niemowlaka przez pierwszych 6 miesięcy, a jako pożywienie dodatkowe zaleca podawać mleko mamy do końca 2. roku życia dziecka.
Siara to pierwszy pokarm, który dostaje dziecko po urodzeniu. Wytwarza się już pod koniec ciąży. Siara zawiera białka, witaminy i przeciwciała odpornościowe, które chronią noworodka przed chorobami. Zawiera także przeciwciała IgA, które nie wchłaniają się całkowicie, a osiedlają się w nabłonku, chroniąc w ten sposób niedojrzały jeszcze w pełni układ pokarmowy. Siara wpływa także na rozwój prawidłowej mikroflory w przewodzie pokarmowym maluszka. Jest lekkostrawna dla noworodka - zawiera mało tłuszczów i cukru.
Czasem, na początku pojawiają się problemy z laktacją i należy ją delikatnie pobudzić. Najczęściej, ale nie tylko, przejściowy brak laktacji może pojawić się po porodzie przez cięcie cesarskie, wykonane przed naturalnym rozpoczęciem akcji porodowej. W tym celu najlepiej:
Zapewnić mamie jak najwięcej spokoju i zwolnić z wszelkich domowych aktywności.
Zapewnić mamie i dziecku jak najwięcej kontaktu skóra do skóry. Kangurowanie najlepiej rozpocząć zaraz po porodzie. Pierwszy kontakt powinien trwać nawet 3 godziny – jest zagwarantowane w standardach porodowych. Kangurowanie sprzyja laktacji i umożliwia zasiedlenie skóry noworodka bakteriami mamy. Jeśli trzeba pobudzić laktację, kangurowanie może także odbywać się po powrocie mamy z noworodkiem do domu.
Jak najczęściej przystawiać maluszka do piersi. Częsta stymulacja doskonale pobudza laktację.
Kobiety, które zostają mamą po raz pierwszy mogą nie wiedzieć, czy prawidłowo przystawiają dziecko do piersi. Mogą poprosić o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego i wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Im szybciej, tym lepiej dla prawidłowego karmienia piersią. Mama może także korzystać z laktatora swojego lub dostępnego na oddziale położniczym.
Po kilku dniach karmienia piersią zazwyczaj pojawia się odwrotna sytuacja, czyli nawał pokarmu. To jest zupełnie normalne. Oznacza to, że gruczoły pokarmowe pracują prawidłowo, a częste karmienie (stymulacja) sprawia, że pierś na bieżąco wypełnia się mlekiem. Podczas nawału pomaga przystawianie dziecka do piersi oraz odciąganie nadmiaru pokarmu laktatorem. Sytuacja szybko się normuje i po kilku dniach w piersiach pojawia się odpowiednia dla dziecka ilość pokarmu.
Początek laktacji to niemała rewolucja w organizmie kobiety. Zanim sytuacja się ustabilizuje delikatna skóra na brodawkach może popękać, a karmienie piersią może sprawiać ból. Warto mieć kupione wcześniej specjalne nakładki do karmienia piersi, łagodzące przykre odczucia, ale przede wszystkim warto pamiętać o dobrym preparacie do brodawek, pielęgnującym delikatną skórę i łagodzącym ból, a który można stosować już pod koniec ciąży.
Polecanym przez mamy i położne preparatem jest maść Maltan®>>
Maltan® to bezpieczna maść do pielęgnacji brodawek sutkowych w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Zawarta w niej glukoza w 30% stężeniu, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Maść nawilża delikatną skórę i poprawia jej elastyczność.
Dlaczego tak ważne jest odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry piersi w czasie karmienia? Ułatwia to dziecku ssanie, a mamie bezbolesne karmienie piersią. Przyszła mama może zacząć dbać o dobrą kondycję skóry piersi już nawet na 2 miesiące przed porodem. Dodatkową zaletą maści Maltan® jest to, że jest bezpieczna dla przewodu pokarmowego noworodka i nie trzeba jej zmywać przed karmieniem.
Skuteczność maści Maltan® potwierdza fakt, że jest ona obecna na rynku już ponad 15 lat! Maść Maltan® jest dostępna w aptekach.
O zaletach karmienia piersią mówi się głównie w kontekście dziecka i jego zdrowego rozwoju. Okazuje się, że laktacja ma także szereg zalet dla mamy:
Kobieta szybciej wraca do formy sprzed porodu.
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika.
Zmniejsza się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, osteoporozę, RZS i choroby układu krążenia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.