Opublikowany przez: aguska798 2012-02-27 14:43:20
Pierwsza i zarazem najważniejsza różnica zaszła już od samych narodzin dziecka, ponieważ matka może przebywać razem z noworodkiem w jednej sali. kiedyś było to niemożliwe. Dziś wiemy, że ten pierwszy kontakt powinien nastąpić jak najszybciej.
Niedawno dostałam książkę od mojej mamy, która była poradnikiem w jej czasach. Było to zaledwie dwadzieścia kilka lat temu i zalecenia odnośnie karmienia niemowlęcia zmieniły się.
KARMIENIE PIERSIĄ
Dziś wiemy, że aby nakarmić niemowlę piersią, mama nie musi przemywać brodawki gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie. Flora bakteryjna nie jest niebezpieczna dla dziecka, o ile matka przestrzega podstawowych zasad higieny osobistej. Kolejnym zaleceniem po karmieniu było również umyć brodawkę. Uważano bowiem, że zaschnięte mleko pogorszy wydzielanie pokarmu, co jest absolutną nieprawdą.
Nie dziwi mnie teraz pytanie teściowej, gdy przyłożyłam noworodka do piersi: "Nie myjesz brodawek przed karmieniem?"
Dziś noworodek przystawiany jest do piersi matki od razu po urodzeniu. Jest to pierwszy i najważniejszy kontakt "skóra do skóry". Powinien trwać minimum dwie godziny.
W książce pt. "Karmimy małe dziecko" czytamy, że noworodek może być przystawiony do piersi matki w 6 godzin po urodzeniu. Po porodach operacyjnych, nie nazwanych jeszcze cesarskim cięciem dziecko może zostać dostawione po 12 godzinach, jeżeli stan matki na to pozwoli.
W dzisiejszych czasach po cesarskim cięciu każdy noworodek musi zostać umieszczony w inkubatorze na 2 godziny. Po tym czasie mama może przytulić swojego skarba. Nie musi czekać, tak jak kiedyś 12 godzin.
WITAMINY
Dzisiejsze zalecenia są takie, że od 8 doby do końca 3 miesiąca niemowlęciu karmionego piersią podajemy witaminę "K". Natomiast od 4 doby życia podajemy witaminę "D3" zarówno niemowlęciu "na piersi" jak i "na butelce".
20 lat temu niemowlęciu karmionemu sztucznie trzeba było podawać witaminę A,B, C oraz D od 3 tygodnia życia, ponieważ mieszanka nie zawierała ich w swoim składzie.
SOKI I OWOCE
Soki i owoce według dzisiejszych zaleceń możemy zacząć wprowadzać do diety niemowlęcia po 4 miesiącu życia, tak jak inne pokarmy stałe. Nasze mamy wychowując swoje maluchy mogły to już zrobić po 3 tygodniu życia dziecka. Oczywiście, na początku były to 2, 3 łyżeczki soku marchwiowego. Skrobane jabłuszko mogły podać już po 3 miesiącu.
DOPAJANIE DZIECKA
"Niemowlętom karmionym sztucznie, jeśli domagają się pojenia, podajemy słodzony rumianek lub słabą herbatę, napar kopru włoskiego albo herbatę z dzikiej róży"- takie zalecenia obowiązywały jeszcze 20 lat temu. Dzisiaj wiemy, że nie powinno się podawać niemowlęciu herbaty, ponieważ zawiera w swoim składzie kofeinę i nie słodzimy dziecku rumianku ani innych napoi.
AKCESORIA DLA DZIECKA
Ktoś zapyta: Smoczek dla dziecka? Moje dziecko akceptuje tylko kształt...............(nazwa firmy). Wchodzimy do sklepu, marketu i możemy przebierać w smoczkach dla dziecka. Przenieśmy się w czasy, kiedy sami byliśmy niemowlętami.
"Wygodnie jest mieć 10 butelek z podziałką, otwory w smoczkach najlepiej zrobić rozżarzoną nad gazem igłą umocowaną w korku".
Idziemy na spacer? Co zabieramy ze sobą? Dziś mamy różne sposoby "manewrów" np. termos z ciepłą, przegotowaną wodą, termokubek lub specjalny podgrzewacz. Nasze mamy radziły sobie tak: "Świeżą, przygotowaną mieszankę w butelce owijamy w czysty pergamin, kilka warstw gazet i kocyk"
Artykuł napisany dzięki książce pt. "karmimy małe dziecko" Jolanty Zdzienieckiej (Warszawa, 1989) oraz dzięki własnym doświadczeniom bycia mamą
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
marthakd 2012.03.06 10:47
aGA wiedziałam że na zdjeciu to ty jak je tylko zobaczyłam podobna jestes:) A co do Artukułu i popatrzcie jak wyrośliśmy bez wszystkich udogodnien podziw za to babciom jak radziły sobie bez tych wszystkich rzeczy:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.