Kalendarz pylenia 2021: co pyli w maju? Alergie na brzozę, dąb i trawy aktywują się - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kalendarz pylenia 2021: co pyli w maju? Alergie na brzozę, dąb i trawy aktywują się

Kalendarz pylenia 2021: co pyli w maju? Alergie na brzozę, dąb i trawy aktywują się

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie/Unsplash

Sezon pylenia w maju ma wiele roślin. Chociaż kalendarz pylenia 2021 brzozy na ten miesiąc nieco się przesunął, ze względu na warunki pogodowe.

Maj zazwyczaj jest ciepłym miesiącem, dlatego alergicy nie bardzo go lubią. Jednak w 2021 kalendarz pylenia nieco się opóźnił, a brzoza, które w maju pyli wyjątkowo intensywnie, zaczęła w tym roku pylić nieco później. Co jeszcze pyli w maju? I na pyłki których roślin alergicy muszą szczególnie uważać?

Kalendarz pylenia 2021: co pyli w maju? Co się przesunęło?

Na maj tego roku może przypaść wyjątkowo nieco dłuższy sezon pylenia brzozy, która zaczęła pylić później dzięki wyjątkowo chłodnemu i deszczowemu początkowi kwietnia. Prognozuje się, że pylenie brzozy w maju przedłuży się około półtora tygodnia.

 

ZOBACZ: Co przyciąga kleszcze? Odkryli to polscy naukowcy!

Kalendarz pylenia 2021 wskazuje również maj, jako miesiąc największego pylenia roślin: drzew, traw, grzybów. Na początku maja pyli przede wszystkim brzoza, dąb (w połowie maja) i buki. Swoje pylenie kończy też w maju topola, której główną aktywność kalendarz pylenia 2021 wskazuje na kwiecień.

Od maja do połowy czerwca będzie też pylić sosna, a jej pylenie będzie zauważalne dzięki charakterystycznemu żółtemu pyłkowi.

W miesiącu maju nasilają się pylenia traw i zboża, pojawiają się też pyłki pokrzywy i szczawiu. Osoby uczulone na pyłki grzybów nie będą się czuły komfortowo – aktywność rozpoczynają bowiem Alternaria i Cladosporium, które zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków mogą być uciążliwe dla alergików.

Kalendarz pylenia 2021: Jakie są objawy alergii na pyłki w maju i jak sobie z nimi radzić?

W sezonie największego pylenia zaleca się, aby osoby uczulone na pyłki roślin rzadziej przebywały na zewnątrz, a pomieszczenia wietrzyły wieczorami, gdy pylenie jest mniejsze. W przypadku bardzo nasilonych objawów warto stosować leki antyhistaminowe, po uzgodnieniu z lekarzem.

Jak objawia się alergia na pyłki?

W przypadku wystąpienia alergii na pyłki objawy mogą obejmować:

  • Łzawienie oczu,
  • uporczywy katar sienny,
  • podrażnienie skóry i śluzówki nosa,
  • nieżyt nosa,
  • kaszel.

CZYTAJ TEŻ >> Ile dać na komunię 2021?