Opublikowany przez: AleksandraM 2014-12-16 11:36:56
Autor zdjęcia/źródło: Flickr Alagich Katya
W ósmym tygodniu ciąży zarodek osiąga rozmiar od 13 do 20 mm. W badaniu USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce. Serce zajmuje połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę.
U dziecka zaczyna kształtować się twarz, pojawiają się zalążki małżowin usznych, nosa, a w miejscu, gdzie powstaną oczy, gromadzi się barwnik w postaci małych ciemnych plamek.
Rozpoczyna się bardzo ważny proces kształtowania i doskonalenia narządów zmysłu, który będzie trwał praktycznie do końca ciąży i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Kształtują się powieki i nozdrza zewnętrzne nosa. Rozwijają się kubki smakowe. Okolica warg staje się wrażliwa na dotyk i nawet jej lekkie podrażnienie powoduje reakcję uogólnioną całego ciała w postaci zwrotu tułowia. Unerwiania się ucha wewnętrzne.
Kształtują się też płuca. Kręgosłup dziecka zaczyna się usztywniać, a ogon zanika, zamieniając się w kość ogonową.
W ósmym tygodniu ciąży prawdopodobnie będziesz mogła już zauważyć lekkie zaokrąglenie brzuszka. Wystepują bóle w podbrzuszu o średnim nasileniu. Możesz zacząć doświadczać charakterystycznego bólu ciągnącego w pachwinach, związanego z rozpoczęciem powiększania się macicy, która naciąga więzadła, na których jest zawieszona. Bóle te mogą być szczególnie intensywne w pierwszej ciąży.
Mogą pojawić się też pierwsze bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa, pośladkach, a nawet udach, co jest związane z uciskiem rosnącej macicy na kręgosłup i nerw kulszowy.
W dalszym ciągu będą Cię męczyć inne dolegliwości pierwszego trymestru, jak poranne nudności, wymioty, utrata apetytu, częste oddawanie moczu, przewlekłe zmęczenie, bezsenność czy żywe sny.
Wciąż możesz skarżyć się na powiększone piersi, które będą tkliwe i nieodpowiadające dobrze na dotyk. Piersi nie tylko się powiększą – brodawki sutkowe powoli będą przybierać coraz ciemniejszą barwę, a gruczoły rozlokowane wokół samego sutka, do tej pory praktycznie niezauważalne – powiększą się, uwypuklą i również zrobią ciemniejsze.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.