Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
Ostatni dzień czterdziestego tygodnia określa się jako termin porodu. Prawidłowy jest poród zarówno 2 tygodnie przed, jak i 2 tygodnie po terminie (choć zwykle nie czekamy tak długo na samoistne wyzwolenie czynności skurczowej i wywołujemy poród najdalej 10 dni po terminie). Tak więc w dniu wyznaczonego terminu porodu część kobiet poród już ma za sobą, a część jeszcze czeka na powitanie swojego maleństwa.
Narodziny dziecka to zapewne jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety.
Wiele kobiet przekonanych o bolesności porodu naturalnego i bezbolesności cięcia cesarskiego. Ta. Kobiety rodzące naturalnie również mają pełne prawo do kontroli bólu – rodzą pod opieką lekarza anestezjologa. Z drugiej strony cięcie cesarskie wiąże się ze znacznie większym ryzykiem poważnych powikłań po stronie kobiety, w tym śmiertelnych. Jest to poważna operacja, która nie pozostanie bez wpływu na twoje dalsze życie, a duży ból powłok brzusznych będzie ci towarzyszył jeszcze przez wiele dni po cięciu.
Jeśli przekroczysz czterdziesty tydzień ciąży, a akcja porodowa nie będzie się nadal rozwijać, twój lekarz może zaproponować przeprowadzenie indukcji porodu, czyli sztucznego jego wywołania. Podobnie jeśli istnieją okoliczności medyczne wskazujące na konieczność zakończenia ciąży, przy których cięcie cesarskie nie jest konieczne czy wręcz jest niewskazane, lekarz zaproponuje indukcję porodu.
W ramach indukcji najczęściej podaje się kobiecie ciężarnej oksytocynę, który wywołuje skurcze macicy.Jeśli oksytocyna zacznie działać i rozpoczną się skurcze porodowe, lekarz może się zdecydować na przebicie pęcherza płodowego.
Skuteczność ewentualnej indukcji porodu zależy od wielu czynników, głównie od położenia dziecka w kanale rodnym i dojrzałości szyjki macicy. Nieudana indukcja zawsze wiąże się z ryzykiem cięcia cesarskiego, na które musisz być psychicznie przygotowana, decydując się na indukcję porodu.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.