Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Autor zdjęcia/źródło: 123RF
Twój czas upływa obecnie pod znakiem wyczekiwania pierwszych oznak porodu. Akcja porodowa rozpocznie się serią silnych, regularnych i bolesnych skurczy. W przeciwieństwie do skurczów Braxtona-Hicksa, skurcze porodowe nie ustają przy zmianie pozycji czy po wzięciu ciepłego prysznica. Często najpierw pojawiają się bardzo silne skurcze Braxtona-Hicksa, które płynnie przechodzą we właściwe skurcze porodowe. Niektóre kobiety denerwują się, że nie będą w stanie rozpoznać rozpoczynającego się porodu, czasem mogą odpłynąć wody płodowe.
Za rozpoczęcie akcji porodowej uznaje się wystąpienie regularnej czynności skurczowej macicy, czyli co najmniej jednego skurczu na dziesięć minut, trwającej przynajmniej pół godziny.
Oczekując porodu, należy też obserwować, czy nie odpływa płyn owodniowy. Jeśli zacznie on odpływać przed rozpoczęciem się czynności skurczowej, określa się to jako przedwczesne odpływanie płynu owodniowego.
Zarówno regularna czynność skurczowa macicy, jak i odpływanie płynu owodniowego wymaga zgłoszenia się do szpitala. Ten etap porodu nazywamy jego pierwszym etapem. Może on trwać od kilku do kilkunastu godzin, a czasem nawet dłużej.
Gdy rozwarcie szyjki osiągnęło 10 cm, zaczyna się drugi okres porodu, który trwa do dwóch godzin. Płód układa się bokiem, a główka mocno przygina się do klatki piersiowej gdy przechodzi przez kanał rodny główka odwraca się twarzyczką do kręgosłupa mamy. Gdy główka pojawi się na zewnątrz, tył główki opiera się o spojenie łonowe i odgina – w ten sposób rodzi się twarz maleństwa ,następnie płód odwraca się twarzą w kierunku jednego z ud mamy i zaczynają rodzić się barki. Po porodzie barków w kilka sekund rodzi się całe ciało dziecka.
Neonatolog zaraz po porodzie oceni ogólny stan zdrowia dziecka, używając tzw. skali Apgar. Ocenie podlegają: kolor skóry, zachowanie dziecka, płacz, tętno oraz zdolność do samodzielnego oddychania. Zwykle otrzymują ocenę w granicach 8-10 punktów, co wskazuje na dobrą kondycję dziecka. Ocena poniżej ośmiu punktów wskazuje na potrzebę natychmiastowej pomocy lekarskiej i stan zagrażający zdrowiu i życiu noworodka.
Skala Apgar jest po to by pomóc lekarzom w szybki sposób ocenić konieczność pomocy dziecku i nie determinuje ona późniejszego jego rozwoju czy problemów zdrowotnych. Niska wartość w skali Apgar nie oznacza też, że ktoś z personelu medycznego popełnił błąd. Zwykle niższe wartości mają dzieci urodzone przedwcześnie, pochodzące z ciąż, w których występowały komplikacje, obarczone wadami genetycznymi czy te, które przyszły na świat przez cięcie cesarskie.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.