Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
Twoja pociecha to już w pełni ukształtowany, prawdziwy bobas. Jest duży, ma śliczną, różową skórkę. Prawdopodobnie leży sobie do góry nogami i czeka na poród. Prawdopodobnie maluszek nie urodzi się w wyznaczonym dniu: 85 % noworodków przychodzi na świat 2 tygodnie przed albo 2 tygodnie po wyznaczonej przez lekarza dacie.
Twój szkrab traci teraz meszek oraz maź płodową, siedzi sobie w ciasnym „domku” mamy, otoczony wodami płodowymi (ok. 1 litra). Obecnie łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży 0,5-1 kg. Od 34 tygodnia łożysko przestaje rosnąć i powoli zaczyna się starzec. Nadal za jego pośrednictwem maluszek otrzymuje tlen i substancje odżywcze.
Twoja pociecha waży teraz 3100 gram i ma 49 cm wzrostu.
Często biegasz do toalety - ucisk na pęcherz moczowy jest coraz silniejszy. Obserwujesz swoje ciało i zastanawiasz się czy skurcze Braxtona – Hicksa nie zamieniają się w skurcze zwiastujące poród. Cały czas myślisz kiedy nastąpi ten wielki dzień, w którym będziesz mogła zobaczyć swojego maluszka. Spokojnie, odpręż się,zrelaksuj . Wykorzystaj ostatnie chwile, które możesz spędzić tylko z partnerem. Jeśli dobrze się czujesz, idźcie razem na spacer.
Zamawiając danie wybierz coś, co lubisz najbardziej – po porodzie, gdy zdecydujesz się karmić piersią możesz nie mieć takiej możliwości,będziesz musiała przestrzegać dietę. Jeśli jednak nie możesz wytrzymać i już teraz chciałabyś urodzić, spróbuj poprzytulać się do partnera, wskazany i zalecany jest seks, twierdząc że przyspiesza poród. Sperma zawiera bowiem prostaglandyny, ułatwiające dojrzewanie szyjki macicy.
To ważne!
Kobiety nie rodzą się z wiedzą, jak należy opiekować się małym dzieckiem. Jeśli przeraża Cię myśl, że sobie nie poradzisz, to zupełnie niepotrzebnie się zamartwiasz. Z pewnością (czasem metodą prób i błędów) nauczysz się opiekować swoim maleństwem. Wiedzę o macierzyństwie będziesz czerpać z doświadczeń, książek czy czasopism. Z biegiem czasu będziesz się stawać w pełni „wykwalifikowaną” mamą, która świetnie wyczuje i zaspokoi każdą potrzebę swojego dziecka.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży. Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL .
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.