Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-02-02 15:08:16
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
W 36 tygodniu ciąży brzuch może być jeszcze wysoko (dno macicy znajduje się aż pod piersiami) z tego powodu trudno i ciężko Ci się oddycha. Zanika maź płodowa. Buzia malca jest już taka, jaką zobaczymy po porodzie. Po meszku nie ma śladu. Utwardzają się także kości czaszki. Malec teraz sporo śpi - pewnie zbiera siły na trudy porodu, zwracaj uwagę na ruchy płodu.
Oprócz tego ,że ciężko Ci się oddycha to dokucza Ci też zgaga. Z kolei nacisk na pęcherz powoduje, że jesteś często oddajesz mocz. Na kilka tygodni przed porodem obniży się dno macicy - poczujesz wtedy ulgę, łatwiej ci będzie oddychać.
Zwróć uwagę na aktywność dziecka, jego ruchy powinnaś odczuwać codziennie, chociaż będą one już dużo słabsze.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie odpływ wód płodowych w kolorze przeźroczystym lub zielonkawym, natychmiast udaj się do szpitala, nie zapomnij zabrać karty ciąży i torby do porodu z przygotowanymi wcześniej przez Ciebie rzeczami . Interwencja lekarza jest niezbędna także wtedy, gdy zauważysz na bieliźnie różowawą wydzielinę lub poczujesz silne, regularne skurcze podbrzusza - to może być znak, że zaczął się poród, ale ważny jest również powód jeśli nie będziesz odczuwała ruchów dziecka.
Dziecko od głowy po pupę ma ok. 34 cm, a całkowita jego długość może wynosić nawet 46 cm. Waży około 2800 g.
Uważaj na siebie i bądź czujna.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży. Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL .
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.