Opublikowany przez: AleksandraM 2014-12-09 11:45:05
W tym tygodniu następuje zapłodnienie i od niego można by zacząć liczyć wiek ciąży. Po intymnym zbliżeniu plemniki rozpoczęły wyścig do jajowodu. Teraz śluz rozrzedza się, więc plemniki mogą się przez niego prześlizgnąć. Ale nie wszystkim się to udaje. Teraz przechodzą jedynie plemniki o prawidłowym kształcie główki i odpowiednim ruchu ogonka.
W tym samym czasie pęka pęcherzyk Graafa i uwalnia gotowe do zapłodnienia jajeczko. Ono również rozpoczyna wędrówkę do macicy, podczas której emituje substancję chemiczną pobudzającą oczekujące plemniki. Ruszają one w kierunku jajowodu. Z jajeczkiem łączy się wreszcie jeden, najsilniejszy plemnik - zaczyna się życie.Już w momencie zapłodnienia zapada decyzja, jaka jest płeć dziecka, powstaje jeden, niepowtarzalny człowiek. Ma już ustalone niektóre cechy charakteru i temperament, jak również kolor oczu, włosów oraz podatność na pewne choroby.
Zapłodnione jajeczko wędruje 3-4 dni przez jajowód do macicy. Przypomina malinę, bo składa się z kilkudziesięciu komórek, które cały czas się dzielą (z jednej tworzą się dwie
identyczne, następnie cztery, osiem itd.). Osiada w jamie macicy i tu przechodzi kolejne podziały.
Jeśli zajdziesz w ciążę, twój organizm jeszcze nie da ci o tym znać. Na razie wstrzymaj się z wykonywaniem testu ciążowego - jest na to zdecydowanie za wcześnie. Hormon hCG, który wykrywają domowe testy ciążowe, zacznie być wydzielany przez zaczątek łożyska dopiero po implantacji zarodka, a więc od około 4.-5. tygodnia ciąży. Robienie testu zaplanuj na pierwszy dzień spodziewanej miesiączki.
W pierwszych dniach po zapłodnieniu zdarzyło ci się np. wypić alkohol, opalać w solarium czy przyjąć lekarstwa na infekcję? Nie martw się, na tym etapie ciąży nie stanowi to dla niej zagrożenia.
Powinnaś już jednak zacząć modyfikować swoją dietę - zrezygnuj z produktów, których i tak nie będzie ci wolno jeść w kolejnych miesiącach ciąży, a które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia dziecka - serów pleśniowych, surowych ryb i surowego mięsa.
WAŻNE: Zarodek mieści się na czubku szpilki i ma ok. 0,1 mm grubości. Przypomina owoc morwy, po łacinie "morum", dlatego nazywany jest morulą.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.