Opublikowany przez: monika.g 2015-02-03 17:03:11
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
W dwudziestym ósmym tygodniu następuje rozwój mózgu. Dziecko coraz lepiej reaguje na bodźce z zewnątrz, głównie na głos i dotyk – udowodniono, że czuły głos matki potrafi obniżyć tętno dziecka na tym etapie ciąży, działa więc nań uspokajająco.
Dziecko jest bardzo aktywne i więcej się kręci w twoim brzuszku zmieniając pozycję, zaczyna też oddychać regularnie. Podobnie zaczyna regularnie ziewać - o ile wcześniej można było zaobserwować pojedyncze ziewnięcia, tak teraz pojawiają się całe cykle ziewania.
W dwudziestym ósmym tygodniu dziecko może zmienić swoją pozycję na „główkową”, tj. skierowaną główką w dół, co przygotowuje je do porodu. Jeśli tak się nie stanie, będzie miało jeszcze kilka tygodni, żeby się obrócić. Jeśli jednak w ciągu tych kilku tygodni się nie obróci, to z czasem stanie się zbyt duże, by tego dokonać, a wtedy konieczne może być cięcie cesarskie.
Coraz częściej będą pojawiać się bóle pleców, spowodowane coraz cięższym brzuchem. Będzie ci niezmiernie trudno znaleźć wygodną pozycję do spania – nawet spanie na boku będzie coraz mniej wygodne, możesz sobie podkładać poduszki pod nogi do spania żeby było wygodniej.
Bóle pleców coraz większa macica i brzuch powodować będą dalsze utrudnienie sprawnego poruszania się, spłycenie oddechu i zaburzenia trawienia – pojawiać się mogą zgaga, wzdęcia, zatwardzenia. Ograniczone ukrwienie jelit, spowodowane uciskiem macicy, może powodować hemoroidy. Pamiętaj o regularnym i zdrowym odżywianiu się, jedz dużo owoców, warzyw, błonnika, pełnowartościowych mięs. Unikaj obfitych, wysokokalorycznych posiłków.
Mogą powiększać si obrzęki nóg i stóp, będziesz cierpieć na nocne skurcze łydek lub stóp, na te dolegliwości można brać magnez, który znakomicie rozlużnia mięśnie gładkie, a przy okazji reguluje prace serca - polecam.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.