Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: 123RF
W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko ma owłosienie twarzy – rzęsy i brwi. Rosną mu już włosy na głowie.
W dalszym ciągu bardzo szybko rozwija się i przyrasta mózg. Dziecko przygotowuje się nie tylko do kontrolowania swojego ciała, narządów zmysłów, ale również do intensywnej nauki i poznawania otaczającego go świata, na którym spędzi resztę swojego życia. Nasze maleństwo już dobrze słyszy . Mów do niego dużo i czule.
Mniej więcej w tym okresie zaczyna intensywnie rozwijać się siatkówka w oczach i dziecko powoli otwiera powieki. Możliwe, że dziecko widzi już światło, a nawet rozpoznaje jego intensywność i potrafi się odwrócić od zbyt jaskrawego źródła światła – jednak nie obawiaj się, do macicy światło nie dociera i nie zakłóca spokoju malucha.
W dwudziestym siódmym tygodniu dziecko będzie kopać i przemieszczać się mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Naciesz się tą jego aktywnością, gdyż wkrótce, na skutek zmniejszającej się ilości miejsca w macicy, jego ruchy uspokoją się.
Podobnie duża macica, naciskając na pęcherz, zmniejsza jego objętość i zmusza do częstego oddawania moczu. Nie można zrobić nic, co by zapobiegło temu przykremu objawowi ciąży. Ponadto nacisk macicy na pęcherz powodować może problemy z nietrzymaniem moczu. Podczas gwałtownego zaśmiania się, kaszlnięcia czy smarkania może dojść do popuszczenia niewielkiej ilości moczu.
Na tym etapie ciąży musisz więc pogodzić się z częstymi wizytami w toalecie i możliwością niewielkiego nietrzymania moczu. Jednocześnie nie wolno ograniczać spożywania napojów, gdyż nawet niewielkie odwodnienie nie tylko może być groźne dla dziecka, ale będzie zaostrzać inne niechciane objawy ciąży.
Innym nieprzyjemnym objawem ciąży, który pojawi się w dwudziestym siódmym tygodniu mogą być hemoroidy. Hemoroidy to żylaki odbytu. Objawiać się będą swędzeniem lub pieczeniem w okolicy odbytu, bolesnym wypróżnianiem oraz krwawieniem w czasie wypróżniania. Główną przyczyną powstawania żylaków w ciąży jest ucisk ciężarnej macicy na żyły oraz zwiększony poziom progesteronu, który rozluźnia mięśniówkę żył, i spowolnienie krążenia w ich obrębie. We wcześniejszej fazie ciąży miały prawo zacząć się tworzyć żylaki na nogach. Obecnie, na skutek dodatkowego ucisku macicy na jelita oraz naczynia krwionośne, które zaopatrują w krew jelito grube, dochodzi do mechanicznego upośledzenia odpływu krwi z ich obrębu, skutkując pojawieniem się hemoroidów.
W dalszym ciągu będziesz cierpieć z powodu naciągającej się skóry na brzuchu – pojawiać się będą rozstępy, a skóra może dość nieprzyjemnie swędzieć. Oprócz zmęczenia możesz mieć częste bóle głowy. Ucisk macicy będzie też powodował nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego – zgagę, niestrawność, wzdęcia i zaparcia. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, powinnaś kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, szczególnie jeśli doświadczasz bólu głowy czy swędzenia dłoni lub twarzy.
Okres na przełomie drugiego i trzeciego trymestru jest czasem największej aktywności ruchowej płodu. Dziecko jest już silne, porusza się w skoordynowany sposób, a jednocześnie nie jest jeszcze na tyle duże i masywne, by jego ruchy były dobrze wyczuwalne przez mamę, a nawet widoczne gołym okiem na powierzchni jej brzucha. W miarę dalszego wzrostu dziecka i nabierania masy, przestanie być ono tak ruchliwe – będzie miało mniej miejsca w macicy, a energię wykorzystywać będzie do rozwoju ochronnej warstwy tkanki tłuszczowej i dalszego nabierania ciała. W tym okresie wytwarza się szczególnie silna zażyłość pomiędzy mamą i dzieckiem, które nie tylko się rusza, ale potrafi już wchodzić w interakcję ze środowiskiem zewnętrznym, w tym głosem mamy. Delikatnie uciskając brzuch i mówiąc do dziecka, możesz je skłonić do wspólnej zabawy. Uważaj tylko, by nie robić tego zbyt intensywnie, tak by nie wystraszyć dziecka. Głaskanie brzucha jest również zdecydowanie przeciwwskazane w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.