Opublikowany przez: monika.g 2015-01-22 16:58:30
Autor zdjęcia/źródło: freepik @ peoplecreations
Dziecko w tym okresie bardzo dużo śpi. Jeśli przez dłuższy czas kobieta nie odczuwa ruchów dziecka, może zjeść w miarę obfity posiłek i ułożyć się wygodnie.
Dwudziesty trzeci tydzień jest ważny dla prawidłowego rozwoju narządów zmysłu – wzroku i słuchu. Wcześniaki urodzone w tym tygodniu, którym uda się przeżyć, często cierpią później na ślepotę lub głuchotę. Dziecko zaczyna już w miarę dobrze słyszeć, możliwe, że rozpoznaje twój głos. Nie tylko wzmocni to twoją więź z dzieckiem, ale pozwoli mu szybko rozpoznawać twój głos.
Macica rośnie coraz bardziej i brzuch jest coraz mniej wygodny. Pojawią się problemy ze snem. Będziesz się budzić w nocy, brzuch będzie ci przeszkadzał w znalezieniu wygodnej pozycji. Jeśli sytuacja będzie ci się wydawać beznadziejna, pamiętaj, że z czasem będzie coraz gorzej. Spanie w ciąży jest niezmiernie istotne, nie tylko ze względu na zdrowy rozwój dziecka – bezsenne noce dopiero przed tobą, kiedy maluch się urodzi i będzie się domagał mleka. Możesz rozważyć zakup specjalnej poduszki dla ciężarnych w kształcie przerośniętego rogala – ułatwi ci ona znajdowanie wygodnej pozycji, a po porodzie może przydać się przy karmieniu piersią.
Piersi w tym czasie również powiększają się coraz bardziej, zwiększa się ich ukrwienie, gruczoł się powiększa i przygotowuje do produkcji siary, a następnie mleka. Może pojawić się wyciek gęstego woskowatego pokarmu – siary.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.