Opublikowany przez: monika.g 2015-01-22 16:53:17
W 22 tygodniu ciąży twarz dziecka jest już dobrze widoczna. Pojawiają się na niej grymasy, od zmarszczonych brwi do uśmiechu. Jednocześnie nadal zachodzi mielinizacja włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Procesy te wymagają dostarczania dziecku tłuszczów, dlatego nie przesadzaj z chudą, beztłuszczową dietą na tym etapie ciąży.
Nie wytworzyła się jeszcze kość nosowa i nos jest pozbawiony nasady, przez co wygląda on trochę jak koci nosek, w formie odstającego guzka. W kościach dziecka wytworzył się już szpik kostny i podjął produkcję czerwonych krwinek.
Często pojawia się czkawka, dzięki niej przepona przygotowuje się do swojej funkcji, czyli mięśniowej pompy oddechowej. Czkawkę u dziecka mama może odczuć jako dość rytmiczne, regularne ruchy. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na ciepło oraz zimno. Maluszek lubi ciepło, dlatego w zimie należy chronić brzuch przed utratą ciepła i wkładać ubrania zakrywające już dość pokaźny brzuszek.
Macica jest coraz większa i cięższa, przez to może uciskać na pęcherz i wizyty w toalecie znowu będą częstsze. Kręgosłup i plecy też łatwiej się męczą i kobieta musi częściej odpoczywać. Do spania i odpoczynku najlepsza jest pozycja na lewym boku, dzięki niej ciężarna macica nie uciska żyły głównej dolnej, co ułatwia powrót krwi z dolnych partii ciała do serca i zapewnia lepsze ukrwienie macicy, a co za tym idzie, również większe utlenowanie krwi dziecka.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.