Opublikowany przez: monika.g 2015-01-21 15:29:56
Autor zdjęcia/źródło: Flickr Meagan
Skóra dziecka pokryta jest mazią płodową, która ją zabezpiecza przed negatywnym wpływem wód płodowych. Maź płodowa jest to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych dziecka i złuszczonego naskórka. Sama skóra zwiększa swoją grubość i rozwijają się w niej poszczególne warstwy.
W dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów. Na razie są one niewidoczne, do ząbkowania dochodzi zwykle w 6-8 miesięcy po narodzinach.
Dziecko intensywniej połyka wody płodowe. Im słodsze wody płodowe, tym płód wolniej je połyka. Połykanie wód płodowych służy rozwojowi układu pokarmowego – dziecko z czasem będzie trawić i wchłaniać cukry zawarte w wodach, czerpiąc z nich część energii potrzebnej do życia i wzrostu.
Układ pokarmowy dziecka w dwudziestym tygodniu, tj. jelita, wątroba, trzustka i żołądek, powinien być już zamknięty w powłokach brzusznych.
Serce dziecka bije szybciej, reagując na zmiany temperatury, oświetlenia oraz silne dźwięki, które wprowadzają stan niepokoju i pobudzenia. Dlatego powinnaś unikać przebywania w głośnym otoczeniu. Jeśli to możliwe, przebywaj dużo w zaciszu domowym, a w ciepłych porach roku możliwe dużo na łonie natury.
Na tym etapie ciąży coraz wyraźniej będzie widać zwiększoną ilość melaniny w skórze. Oprócz ciemniejszych brodawek sutkowych, pieprzyków, piegów czy pojawiania się tzw. linea nigra na brzuchu, zaobserwować możesz nieraz ostudę, czyli ciemne, symetryczne, wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry przebarwienia na twarzy. Najczęściej występują one na skórze policzków i czoła, rzadziej na górnej wardze i karku.
W dwudziestym tygodniu ciąży mogą zacząć pojawiać się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są to słabe, nieregularne skurcze macicy, których celem jest przygotowanie macicy do prawdziwych skurczy porodowych.
Pojawiać się również inny objaw, znacznie bardziej nieprzyjemny. Rozciągająca się skóra brzucha zaczyna swędzieć. Świąd ten może być w niektórych przypadkach bardzo uciążliwy, uniemożliwiający wręcz normalne funkcjonowanie bądź zaśnięcie. Jeśli jest on bardzo nasilony i/lub występuje nie tylko w obrębie brzucha, ale również w innych częściach ciała, szczególnie na dłoniach i stopach, skonsultuj się pilnie ze swoim lekarzem.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.