Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-01-21 12:33:06
Autor zdjęcia/źródło: Kalendarz Rozwoju Ciąży, tydzień 18 @ 123rf.com
W 18 tygodniu całe ciało płodu jest już lepiej rozwinięte, dłonie i stopy praktycznie są już uformowane, a na palcach obecne są już linie papilarne indywidualne dla każdego człowieka. W dalszym ciągu odkłada się pod skórą tłuszcz, ale nadal jest ona przezroczysta i bardzo cienka.
Zmysły dziecka są coraz bardziej czułe i dociera do niego coraz więcej bodźców. Dziecko słyszy twoje serce, ruchy robaczkowe jelit, a nawet przepływ krwi w pępowinie czy gwałtowne wydarzenia w otaczającym cię świecie.
Dziecko żyje już w dobowym rytmie, który zachowa po urodzeniu. Wykazuje powtarzające się okresy snu i aktywności. Zapewne spostrzeżesz wkrótce, że w pewnych godzinach, zwłaszcza po twoim przebudzeniu, dziecko jest wyjątkowo aktywne, a w innych nie wykazuje żadnej aktywności – wtedy zapewne śpi. Spróbuj nauczyć się rytmu dobowego swojej pociechy – w pewnych sytuacjach może mu to uratować życie. Nagła zmiana zachowań dziecka w późniejszym okresie ciąży, tj. gwałtownie zwiększona bądź zmniejszona jego aktywność, może występować w sytuacji silnego stresu, gdzie konieczne jest szybkie cięcie cesarskie.U dziecka następuje również dalszy rozwój układu pokarmowego – gruczoły wydzielnicze (trzustka i wątroba) są już sprawne, a wątroba zaczyna wydzielać sok żółciowy. Jelita zaczynają ćwiczyć ruchy robaczkowe, które będą dziecku potrzebne do strawienia pierwszych porcji mleka zaraz po urodzeniu.
Serce dziecka jest już rozwinięte na tyle, że możliwe jest stwierdzenie większości wrodzonych jego wad podczas badania USG. Wczesne wykrycie wad serca jest niezwykle istotne, współczesna medycyna potrafi radzić sobie z wieloma z nich. W niektórych przypadkach wykonuje się operacje kardiochirurgiczne płodu jeszcze w łonie matki (choć to jeszcze raczej nie w Polsce) lub tuż po jego urodzeniu. Umożliwiają one normalny rozwój i zdrowe życie dziecka w przyszłości, pod warunkiem, że zostaną wykonane dostatecznie wcześnie – im młodszy organizm, tym większą zdolnością regeneracyjną się charakteryzuje. Ewentualne nieleczone wady serca mogą powodować również gorsze ukrwienie organizmu, a co za tym idzie, gorszy rozwój innych narządów, w szczególności mózgu.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.