Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-01-21 12:06:40
Autor zdjęcia/źródło: Kalendarz Rozwoju Ciąży, tydzień 15
Prawie wszystkie kości są już wytworzone, może być widać już niemal kompletny szkielet małego człowieczka! Mocne kości i coraz lepiej rozwinięte mięśnie, sprawia, że będziesz czuć coraz wyraźniejsze ruchy dziecka. Ciężarna macica stale się powiększa i mniej więcej w tym czasie wysokość dna macicy osiągnie połowę odległości między pępkiem a spojeniem łonowym.
Kobieta może odczuwać wyraźnie mocniejsze i trochę szybsze bicie serca. Jeżeli jest regularne, to nie jest powodem do niepokoju. Spowodowane jest to tym, że w ciąży wzrasta objętość krwi krążącej.
Zwiększa się apetyt, możesz więcej jeść, rozluźnają się mięśnie wpustu żołądka, co spowoduje nieprzyjemną zgagę i pieczenie w klatce piersiowej po obfitych posiłkach. Pojawiają się również wzdęcia, które mogą być spowodowane twoim apetytem i związane z nim połykanie powietrza pomiędzy posiłkami. Podwyższony poziom progesteronu powoduje rozluźnienie jelit i gorsze przesuwanie gazów i treści pokarmowej.
Musisz jeść możliwe często w małych ilościach, unikać potraw tłustych, napojów kofeinowych i gazowanych, mocno przyprawionych ostrych potraw, słonych przekąsek, słodyczy. Jedz dużo warzyw, jako przekąskę używaj świeżych lub suszonych owoców. Pij dużo wody mineralnej niegazowanej.
Na tym etapie ciąży moga pojawiać się żylaki kończyn dolnych. Unikaj wykonywania pracy w pozycji stojącej, staraj się odpoczywać, leżąc na lewym boku – wtedy macica w mniejszym stopniu uciska żyłę wrotną – naczynie, którym krew wraca z nóg do serca – i poprawia się cyrkulacja krwi w nogach.
Możesz mieć także problemy ze spaniem. Bezsenność w ciąży ma wiele przyczyn. Jesteś bardziej nerwowa, spowodowane to jest huśtawką nastrojów, ale przede wszystkim rosnąca ciąża będzie utrudniała znalezienie wygodnej pozycji do snu, a pęcherz będzie domagał się częstych wizyt w toalecie, również w nocy.
Zmiany hormonalne spowodują też obfitsze niż zwykle wydzielanie w całym ciele – będziesz produkować więcej śliny, co może powodować nieprzyjemny zapach z ust, możesz mieć katar i zapchany nos. Może pojawić się też większa ilość wydzieliny z pochwy –dbaj o higienę okolic intymnych. Jeśli wydzielina zacznie nieprzyjemnie pachnąć udaj się niezwłocznie do lekarza, jest to objaw infekcji bakteryjnej, którą trzeba możliwie szybko zwalczyć.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.