Opublikowany przez: monika.g 2014-12-29 15:23:28
Autor zdjęcia/źródło: photl.com
W trzynastym tygodniu ciąży, czyli jedenaście tygodni od zapłodnienia, dziecko osiąga długość około 8 cm i waży około 21-29 gramów.
Twarz ma już charakterystyczny wygląd - oczy, nos i broda są coraz lepiej ukształtowane, uszy, początkowo osadzone bardzo nisko, zaczynają się przesuwać ku górze, na boczną część głowy. Głowa nadal stanowi większość ciała dziecka, ale rozwój tułowia zaczyna nabierać tempa.
Narządy wykonują już wiele funkcji, np. serce przepompowuje dziennie około 30 litrów krwi. Trzustka produkuje insulinę, która reguluje poziom cukru u płodu. Dziecko posiada już w pełni funkcjonujące nerki. Następuje dalsze kostnienie chrząstek, m.in. powstają żebra, kości długie kończyn, czaszka.
Zwiększa się ilość płynu owodniowego, który zapewnia utrzymywanie stałej temperatury ciała, łagodzi wstrząsy i skutki urazów fizycznych matki. Duża ilość płynu owodniowego powoduje znaczne już powiększenie macicy oraz wyraźnie większy brzuch. Picie płynu owodniowego dostarcza dziecku wody i licznych składników odżywczych.Tworzą się idealne warunki do dojrzewania śluzówki żołądka i jelit.
W trzynastym tygodniu pojawia się nieprzyjemne uczucie ciągnięcia w pachwinach, spowodowane rozciąganiem więzadeł, na których zawieszona jest macica, przez powiększanie się i przekrwienie tego organu. Jest on jednak zupełnie fizjologiczny i absolutnie nie wiąże się z żadnym zagrożeniem.
W trzynastym tygodniu na powiększających się piersiach i brzuchu mogą zacząć pojawiać się pierwsze rozstępy. Dobrze jest najpóźniej w tym momencie rozpocząć stosowanie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry ciężarnych, które zwiększają jej elastyczność i minimalizują wpływ ciąży na skórę brzucha i piersi. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli mamy wrodzoną tendencję do powstawania rozstępów, to żadne kosmetyki nie spowodują, że tego unikniemy.
Mogą również pojawiać się zaparcia, spowodowane rozluźnieniem powłok brzusznych i związanym z tym utrudnieniem przesuwania treści pokarmowej, a także wysokim poziomem progesteronu, który powoduje relaksację mięśniówki jelit. Spróbuj wprowadzić do diety więcej błonnika i włókna. Jedz więcej owoców i warzyw, zieleniny, pełnoziarnistych produktów zbożowych, pij 1,5 l wody mineralnej niegazowanej dziennie.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.