Opublikowany przez: dpczajkowscy 2012-03-22 18:48:58
Materiały z których obecnie wykonuje się pieluszki wielorazowe to bawełna organiczna, konopia, bambus, wełna, pul, mikropolar oraz mikrofibra. Każde z tych wymienionych tkanin ma swoje właściwości. I tak bawełna organiczna uprawiana jest bez środków wspomagających tj. nawozów czy pestycydów. Konopia ma dużą wytrzymałość nawet po wielokrotnym praniu oraz zaletą dobrą chłonność, podobnie zresztą jest w przypadku bambusa. Pul - ten materiał cechuje się przede wszystkim tym, że zapewnia stałą temperaturę wewnątrz pieluszki, zaś mikropolar i mikrofibra, szybko schną.
Ile ludzi, tyle opinii na temat „wielorazówek”. Skupiając się na kosztach, przedziały cenowe to od 39zł za pieluszke. Najdroższe pieluszki z którymi się zetknęłam to kwota 90 zł za pieluszkę, a był to jeden z flagowych produktów firmy z Wielkiej Brytanii. Dużo? Niby tak, ale przecież to jednorazowy wydatek, na pieluszkę, którą pierzemy i używamy ponownie.
Zalety pieluszek wielorazowych:
-ekologiczne dla środowiska - nie zaśmiecamy środowiska tonami toksycznych i trudno rozkładalnych pieluch,
- nie zawierają środków środków chemicznych, które mają za zadanie chłonąć wilgoć, a co za tym idzie skóra niemowlaka, ma kontakt tylko z naturalnym materiałem
-mniejsze ryzyko wystąpienia alergii, właśnie ze względu na brak styczności skóry z polikaryną, pod warunkiem, że pieluszka jest odpowiednio często zmieniana,
-ponieważ takie pieluszki nie wchłaniają moczu tak świetnie jak pieluszki jednorazowe, dziecko poprzez uczucie wilgoci może szybciej nauczyć się korzystania z nocnika,
- jednorazowy wydatek na pieluchy, które możesz używac wielokrotnie
- pieluszki wielorazowe dają gwarancję odpowiedniej wentylacji skóry niemowlaczka, dlatego też zapewniają prawidłowy rozwój jądrek u chłopców, ponieważ nie doprowadzają do ich przegrzania.
Wady pieluszek wielorazowych:
-cena - ten jednorazowy wydatek, jest jednak dość sporą kwotą ( min. 1 tys. zł), i nie każdy może sobie na niego pozwolić,
-czasochłonność - pranie i suszenie
- mniejszy komfort w używaniu, szczególnie w podróży
Niektórzy rodzice mimo tego, że popierają ekologię, nie zdecydowaliby się na pieluszki wielorazowe. Na forum Familie.pl Jaśmina napisała: „Dla mnie pewne jest jedno: nie zrezygnowałabym z pieluszek jednorazowych na rzecz pieluszek wielorazowych!”. Podobne zdanie mają inne użytkowniczki, wspominając na forum familie.pl czasy, kiedy pampersy były trudno dostępne. Basiula11 napisała: „(...) w zimie masakra z suszeniem i w ogóle wyjście na spacer to jak totolotek (przy pieluszkach jednorazowych - przyp.red.). No ale eureka pieluchy pampers wtedy były drogie i to strasznie ale cóż wygoda i spokój psychiczny młodej mamy najważniejszy”.
Przyszłe mamy na Familie.pl przyznają się, że rozważają pomysł pieluszek wielorazowych: „Ja jestem w 4 miesiącu ciąży,i muszę przyznać, że zastanawiałam się nad tymi eko pieluchami wielokrotnego użytku-niby są tak zachwalane i że taniej wychodzą i na dłużej starczą (...)” jednak po chwili dodają „(…)niby taniej ale więcej roboty a przy dziecku i domu i tak po łokcie zajęć jest i jeszcze pieluchy-koszmar (…)” pisze agusia539.
Co o pieluszka jednorazowych sądzi lekarz? Osobiście polecam pieluszki wielorazowe – mówi dr Jaszczewska, pediatra. – Przede wszystkim gdy są odpowiednio często zmieniane nie uczulają. U dzieci, u których mamy stosują pieluszki wielorazowe, rzadziej odnotowuje się zachorowalność na infekcje dróg moczowych i grzybice dróg rodnych – podsumowuje pediatra.
A ty które pieluszki wybierasz? Zapraszamy do dyskusji!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
nadulinaa 2014.08.23 12:22
U nas bardzo się sprawdzają,pieluchujemy już półtora roku :) Polcam z firmy nadu :)
dpczajkowscy 2013.07.24 21:14
Nie każda mama siedzi z dzieckiem do 3 czy jak Pani/Pan napisała do 4 roku życia. Myślę, że ciężko byłoby na odległość- telepatycznie zmieniać i prać pieluszkę np. w żłobku. Szczerze gdy po pracy przychodziłabym zmęczona to wolałabym ten czas na pranie poświęcić dziecku.
176.106.*.* 2013.07.24 20:22
Pieluchy jednorazowe są dobre na wyjazd czy wizytę u rodziny. Do stosowania na stałe najlepsze dla mam- leni, którym się nie chce prać i prasować a także często ich zmieniać. Jeśli mama nie myśli się o zdrowiu dziecka tylko o własnej wygodzie to o czym tu wogóle dyskutować? Jasne w pampersy dawajmy dziecko, niech robi kupę w majtki do 4 lat! grunt żeby mamusia się nie namęczyła przy praniu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.