Opublikowany przez: Sonia.M 2018-04-04 16:31:25
Autor zdjęcia/źródło: Nie możesz zajść w ciążę „poza kolejką”!; Zaprojektowane przez Freepik
Kobieta pracująca w prywatnym centrum opieki nad dziećmi w prefekturze Aichi w północnej Japonii – zaszła w ciąże ze swoim mężem bez przyzwolenia jej szefa. Wyłamała się z ustalonego przez dyrektora placówki grafiku, w którym wyznaczył on kiedy jego pracownice mogą wziąć ślub i zajść w ciążę. O sprawie wiemy, dzięki 28-letniemu mężowi kobiety, który zmartwiony jej złym samopoczuciem, postanowił opisać ich doświadczenia w liście do „Mainich Shimbun” (jednej z największych japońskich gazet).
Mężczyzna pisze w liście, że jego żona była bardzo przygnębiona, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży. W pracy czekała ją nieprzyjemna rozmowa z dyrektorem:
„Dyrektor ośrodka opieki nad dziećmi, gdzie pracuje, ustalił kolejność według której pracownice mogą wziąć ślub lub zajść w ciążę i najwyraźniej panuje niepisana zasada, że nie wolno zająć kolejki przed starszym personelem...” – pisze mąż kobiety.
Para musiała wspólnie przeprosić, że spodziewają się dziecka. Dyrektor niechętnie przyjął przeprosiny, a następnego dnia drwił z żony, mówiąc: „Jak możesz tak egoistycznie łamać zasady?”, powodując u niej poczucie winy – relacjonuje w liście oburzony mąż.
List wywołał ogromne poruszenie, Japończycy odnieśli się do pary z sympatią i zrozumieniem. Po jego publikacji inne kobiety nabrały odwagi, by opowiedzieć, że muszę żyć według podobnych zasad.
„Daily Mail” opisuje sprawę 26-letniej Japonki, pracującej w firmie kosmetycznej na przedmieściach Tokio. Dyrekcja firmy przesłała kobiecie w e-mailu „plan małżeństw i narodzin” dla niej i jej 22 koleżanek. Ostrzeżono w nim kobiety, że „samolubne zachowanie będzie podlegało karze”. Pracownica, która ujawniła politykę firmy, była także informowana przez przełożonego, iż będzie musiała poczekać do 35. roku życia, zanim zajdzie w ciążę, pomimo problemów z płodnością.
Japonia jest uznawana za kraj, w którym pracuje się najdłużej na świecie. Nie ma tam prawnie wyznaczonych limitów dotyczących godzin pracy. Istnieje zjawisko nagłej śmierci w wyniku przepracowania i stresu – karōshi. Japończycy regularnie się przepracowują, co stanowi realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Wiele kobiet doświadcza dyskryminacji z powodu zajścia w ciąże, a według raportu japońskiego rządu z 2015 roku, 20% z nich traci pracę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.